100 mln zł na Centrum Symulacji Medycznych

Europejski Bank Inwestycyjny przekaże ponad 100 mln zł na rzecz budowy Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach dofinansowania wyremontowane zostaną również budynki Wydziału Farmacji. To dwudziesta duża inwestycja finansowana w Polsce z Planu Junckera.

Umowę o dofinansowanie projektu podpisali prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Sandrine Croset – dyrektor departamentu Europejskiego Banku Inwestycyjnego zajmującego się północną Europą i krajami znad Morza Bałtyckiego.

Bank przeznaczy ponad 100 mln zł na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie Centrum Symulacji Medycznych oraz modernizacje budynków Wydziału Farmacji przy ulicy Banach 1. Centrum powstanie na terenie Kampusu Banach na warszawskiej Ochocie.

– To dwudziesta duża inwestycja z Polski, na którą podpisujemy umowę w ramach Planu Junckera. 6 kolejnych ma już pozytywną decyzję banku i czeka na podpisanie umowy. To w sumie ponad 10 miliardów złotych finansowania z EBI na 26 inwestycji. Taki wynik daje nam 5. miejsce w Europie- powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Cała inwestycja pochłonie prawie 250 milionów zł. Uniwersytet będzie musiał dołożyć 115,3 mln zł ze środków własnych. Pozostała kwota (26 mln zł) pochodzi z dotacji unijnych, które udało się pozyskać na ten cel.

– Ważne jest dla nas to, że uczelnia łączy różne źródła finansowania inwestycji. O konieczności poszukiwania takich połączeń mówimy w naszej Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Bogacimy się jako kraj, więc proste dotacje unijne nie będą zawsze dostępne w takiej wysokości jak obecnie – ocenił wiceszef resortu.

Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Jeana-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Komisja przedstawiła propozycję rozwiązania w listopadzie 2014 roku. Plan Junckera ostatecznie ruszył w czerwcu 2015 roku. Pierwotnie plan zakładał wygenerowanie inwestycji o wartości 315 miliardów euro, jednak 1 stycznia 2018 roku został on wydłużony do końca 2020 roku, a powyższa kwota zwiększona do 500 miliardów euro.