112 – wiemy już jak, nie wiemy kiedy

45 proc. ze wszystkich wezwań pomocy poprzez numer alarmowy 112 jest bezzasadna. Daje to ponad 9 mln fałszywych zgłoszeń. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje, aby nie blokować numerów alarmowych.

„Odsetek takich zgłoszeń w ubiegłym roku zmniejszył się o ponad 2 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba, dlatego apelujemy o nieblokowanie numeru 112 – linii, która służy ratowaniu życia i zdrowia” – podkreślił resort.

Na terenie kraju działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Ich zadaniem jest przyjmowanie połączeń z numeru 112. Pod koniec ubiegłego roku zatrudnionych było 1183 operatorów tego numeru, najwięcej w Radomiu, Katowicach i Krakowie.

„W listopadzie 2017 r. wszedł w życie znowelizowany przepis Kodeksu wykroczeń o karach za blokowanie numerów alarmowych, który przygotował prezydent Andrzej Duda. Za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny.”

 

fot. Mariusz Paździora