25 lat jakości

Usługi Ślusarskie z Sieroszewic to rodzinna firma, którą świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. O jakości świadczonych usług i tym, co udało się stworzyć przez ćwierć wieku mówi Paweł Siwak – właściciel przedsiębiorstwa.

Czym zajmuje się Państwa firma?
Zajmujemy się świadczeniem usług w zakresie cięcia laserowego CNC, toczenia CNC, frezowania CNC i toczenia w metalu długich elementów o dużych średnicach. Potencjał ludzki i zaplecze maszynowe pozwalają nam stale poszerzać portfolio usług. Współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umożliwiła nam realizację projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego wytwarzania innowacyjnych elektrod do nagrzewania i hartowania drutu oraz narzędzi do obróbki twardych materiałów z nanokrystalicznych proszków WC-Co spiekanych metodą SPS. Prace nad tym przedsięwzięciem rozpoczęły się dwa lata temu i mam nadzieję, że już niedługo zakończą się uzyskaniem patentu. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymaliśmy również dofinansowanie na stworzenie technologii wykonywania mieszanin proszkowych stosowanych jako materiał narzędziowy nowej generacji. Do tej pory usługi ślusarskie kojarzyły się głównie z wymianą zamków w drzwiach, ale nasze działania obalają ten stereotyp. Przedsiębiorstwo Usługi Ślusarskie dzięki wysokiemu uprzemysłowieniu podejmuje różne wyzwania skierowane głównie do takich sektorów jak: gazownictwo, energetyka, ciepłownictwo, kolejnictwo czy motoryzacja.

W zeszłym roku zostali Państwo laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności. W tym roku Polska Nagroda Jakości. Jak udaje się Państwu utrzymać taką pozycję?
Jesteśmy na rynku od dwudziestu pięciu lat. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu środków pochodzących z funduszy unijnych i ciągłym inwestycjom w rozwój parku maszynowego wznosimy nasze usługi na coraz to wyższy poziom. Rynek jest wymagający, a każdy z klientów ma specyficzne oczekiwania, które należy spełniać. Nam się to udaje i dzięki temu klienci wracają do nas od blisko ćwierć wieku. Przemawia za tym przede wszystkim jakość świadczonych usług i innowacyjne podejście do biznesu. Wyróżnienia otrzymane od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości są dla nas przede wszystkim dowodem uznania i oznaką tego, że obrany przez nas kierunek jest właściwy.

Polski Kongres Przedsiębiorczości łączy trzy główne sektory gospodarki: biznes, naukę i administrację publiczną. Dlaczego współpraca tych sektorów jest tak ważna?
Na panelu, w którym brałem udział, padło pytanie – czy uczelnie są dla przedsiębiorców, czy przedsiębiorcy dla uczelni? Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna, bo do nawiązania współpracy w tych sektorach potrzebne są po prostu chęci. Jeżeli jedna i druga strona będą chciały stworzyć coś, co może pozytywnie wpłynąć na daną branżę i uda się zdobyć na to pieniądze, to z całą pewnością owoce tej współpracy będą widoczne. W umowie o współpracy winny być zawarte jasne regulacje dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej. Z punktu widzenia samorządowca, którym jestem od dwudziestu lat, mogę powiedzieć, że włodarze mają świadomość tego, jak ważną rolę odgrywają przedsiębiorcy. Celem administracji publicznej powinna być współpraca nie tylko z dużymi firmami, ale również z tymi z sektora MŚP, bo to one tworzą lokalną gospodarkę i zasilają miejskie kasy pieniędzmi z podatków.