5,4 mln euro na modernizacje dróg z programu Polska-Słowacja

Ponad 5,4 mln euro trafi do województwa małopolskiego i Żylińskiego Kraju Samorządowego, które realizują projekt „Tatry łączą” wchodzący w skład drogowego programu Polska-Słowacja. Umowa w tej sprawie została podpisana w styczniu tego roku przez wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka.

„Inwestycje w projekcie połączą polskie Podhale ze słowackimi tatrzańskimi miejscowościami Oravice oraz Zuberec i stworzą korzystne warunki dla rozwoju turystyki. Dzięki nowym inwestycjom drogowym poprawi się bezpieczeństwo komunikacyjne, a drogę od granicy słowackiej do Zakopanego czy Jabłonki pokonamy szybciej i w bardziej komfortowych warunkach” – powiedział Adam Hamryszczak.

Dla podróżujących wzdłuż granicy ze Słowacją to świetna wiadomość, ponieważ już od października 2019 roku będą mogli korzystać z czterech zmodernizowanych odcinków drogi wojewódzkiej nr 958. Przebudowa obejmie trasę o długości ponad 6 kilometrów. Po słowackiej stronie przebudowany zostanie sześciokilometrowy odcinek drogi, który połączy region Orawy z Liptowem. Termin oddania do użytku tej inwestycji planowany jest na jesień 2019 roku. Dzięki współpracy Żylińskiego Kraju Samorządowego oraz województwa małopolskiego zmodernizowanych zostanie 12 kilometrów dróg, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i promocje regionu pogranicza.

Do tej pory Instytucja Zarządzająca projektem, wchodząca w skład struktury ministerstwa rozwoju, podpisała 10 umów o dofinansowanie projektów dotyczących transportu. Obecnie trwa uzupełnianie dokumentów potrzebnych do zawarcia kolejnej umowy drogowej.

Marzec i kwiecień 2018 roku to czas na składanie wniosków o dofinansowanie projektów z obszaru transportu multimodalnego oraz edukacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do rozdania jest odpowiednio 6,2 i 9 mln euro.

 

fot. pixabay