Aktywni gospodarczo

Świdnik to chluba województwa lubelskiego. Miasto jest znane głównie z wytwórni śmigłowców WSK PZL Świdnik, ale to nie jedyny atut tego regionu, który zasługuje na uwagę.

Największym biznesowym atutem Świdnika jest zajmująca ponad 120 ha Strefa Aktywności Gospodarczej (SAG), która graniczy z lotniskiem, głównymi drogami S12 i S17 oraz międzynarodową trasą kolejową. Dla SAG Wyznaczono trzy główne kierunki działalności strefy: sektor lotniczy, logistyczny i nowoczesnych usług dla biznesu. Inwestorzy, którzy zdecydują się tu ulokować swoje firmy, mogą liczyć na trzyletnie zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości.

 – Opracowując koncepcję strefy braliśmy pod uwagę procesy rozwojowe, które kształtowały wiele innych portów lotniczych. Idąc za ich doświadczeniami, chcemy, aby w okolicy lotniska powstały miejsca pracy, stwarzając tym samym możliwości dla dalszego rozwoju miasta w nowych kierunkach – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Lokalizacja przy głównych arteriach komunikacyjnych, prowadzących ze wschodu na zachód oraz w kierunku centralnej Polski, czyni ze Świdnika idealne miejsce dla biznesu. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku w Świdniku było zarejestrowanych ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarczych.

– Każdego tygodnia przygotowujemy kilka propozycji ofertowych, głównie dla inwestorów zagranicznych, w tym często pozaeuropejskich. Z naszą propozycją staramy się również docierać do lokalnego biznesu, małych i średnich przedsiębiorstw. – dodaje burmistrz.

Pracownicy samorządu to wykwalifikowana kadra, nie tylko w zakresie działań samorządów, ale również szeroko pojętego biznesu, na którą zawsze mogą liczyć przedsiębiorcy nowi oraz ci, którzy w Świdniku już zainwestowali. Z myślą o nich utworzono w strukturze urzędu Biuro Obsługi Inwestora. Miasto może poszczycić się również skutecznością z zakresu pozyskiwania dotacji unijnych. W ramach funduszy do Świdnika napłynęło blisko 330 mln zł. To dało miastu trzecią pozycję w województwie. Również pod względem liczby złożonych projektów Świdnik jest na trzecim miejscu z 86 przedsięwzięciami, z których 67 zrealizowali przedsiębiorcy. Potencjał miasta i przyjazny klimat dla inwestycji doceniają wszyscy. Jako ciekawostkę można wspomnieć o kolonii susłów perełkowanych na lotnisku, będących gatunkiem zagrożonym i pod ochroną. Z tego powodu obszar lotniska został zgłoszony do programu Natura 2000 w celu ochrony gatunku. Świdnik to nie tylko dobre miejsce na biznes, ale również przyjazne i wygodne miejsce do życia.

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej