Aktywnigospodarczo.pl

Miasto Tomaszów Mazowiecki, wraz z powiatem, wzmacniają swój potencjał inwestycyjny i czekają na przedsiębiorców. Atrakcyjna lokalizacja w centralnej Polsce i probiznesowe nastawienie samorządu dają duże szanse na skuteczne rozwijanie swojej działalności.

Tomaszów Mazowiecki położony jest w samym centrum Polski, tuż przy trasie S8, która zapewnia dogodny dojazd zarówno z aglomeracji śląskiej, jak i z Warszawy. W niedużej odległości znajduje się także Port Lotniczy Łódź, który obsługuje ruch pasażerski i transport cargo. Niegdyś Tomaszów, jak i cały region łódzki, był kolebką przemysłu włókienniczego. Dzisiaj, poza tymi tradycyjnymi, specjalizacjami powiatu tomaszowskiego są przemysł ceramiczno-budowlany, drzewny, meblarski, papierniczy, chemiczny, elektromaszynowy, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz wydobycie surowców skalnych. W rejonie prowadzona jest także eksploatacja jednego z największych złóż piasków kwarcowych w Europie. Surowiec ten wykorzystywany jest w branży automotive, do produkcji płytek ceramicznych oraz szkła. W powiecie tomaszowskim znajdują się również inne złoża – surowce szklarskie, ilaste, piaski formierskie, kruszywa naturalne, kamienie drogowe oraz budowlane. Poza całym spektrum walorów inwestycyjnych, obszar tomaszowski wyróżnia się także szeregiem dodatkowych atutów. W mieście prowadzona jest kompleksowa edukacja ponadpodstawowa – od liceów ogólnokształcących po specjalistyczne technika i szkoły zawodowe. Warto zaznaczyć, że jest to istotne miejsce na sportowej mapie Europy, gdyż w Tomaszowie znajduje się niedawno wybudowana Arena Lodowa. Od stycznia tego roku wszyscy płacący podatki w Tomaszowie mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która obsługiwana jest przez autobusy hybrydowe. To kolejny krok do poprawienia jakości powietrza i życia tomaszowian. Również kwestia dbania o zdrowie nie umknęła uwadze samorządowców. W Tomaszowie zlokalizowany jest szpital – Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., przy którym funkcjonują Centrum Kardiologii Scanmed oraz Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Wszystkie te informacje miasto i powiat zebrało na stronie: www.aktywnigospodarczo.pl. Portal daje możliwości pobrania katalogu ofert inwestycyjnych w formie elektronicznej oraz zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o potencjale gospodarczym powiatu tomaszowskiego. Poprzez strefę inwestora na stronie można także wyszukiwać partnerów do współpracy. To również doskonała baza wszystkich informacji urzędowych – od decyzji środowiskowych, pozwoleń budowlanych, czy nawet danych geodezyjnych. Przedsiębiorcy mogą tam też znaleźć informacje na temat szkoleń i targów, w których mogą wziąć udział.

Co na temat projektu mówią jego inicjatorzy?
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko: Żyjemy w takich czasach, w których bez odpowiedniej promocji trudno jest odnaleźć się na rynku. Wielkie firmy mają swoje wydziały zajmujące się tylko działaniami promocyjnymi. Firmy z sektora MŚP potrzebują natomiast wsparcia w tym zakresie i po to jest nasz program “Aktywni Gospodarczo”. Udział w spotkaniach, targach i konferencjach pomaga tym przedsiębiorcom zdobyć wiarygodnych kontrahentów. Oferujemy opiekę zarówno w czasie prosperity, jaki jest obecnie np. na rynku budowlanym, ale również wtedy, gdy na rynku dzieje się gorzej i trzeba im pomóc szukać ofert czy partnerów.

Co może zyskać inwestor w powiecie tomaszowskim?
Starosta powiatu, Mirosław Kukliński: Niepodważalnym atutem jest lokalizacja w centralnej Polsce. Dla inwestora korzystne umiejscowienie w pobliżu dróg szybkiego ruchu oraz bliskość portów lotniczych to same zyski. Z punktu widzenia oferty powiatu należy zwrócić uwagę na nasze prężne szkolnictwo średnie. Staramy się, aby kierunki były dopasowane do potrzeb rynku pracy, natomiast nasze szkoły realizują wiele projektów międzynarodowych i współfinansowanych ze środków unijnych, dzięki którym młodzież jest coraz lepiej przygotowana do spełnienia potrzeb przyszłych pracodawców. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy czuli się dobrze i bezpiecznie. Staramy się, jako samorząd, realizować działania, które przyniosą taki rezultat. Działania w ramach projektu to także budowanie Rady Gospodarczej, wyjazdy na targi zarówno krajowe, jak i zagraniczne w towarzystwie przedsiębiorców z terenu powiatu To buduje współpracę pomiędzy samorządem lokalnym a środowiskiem biznesowym. Przykładem są tegoroczne targi BUDMA – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, gdzie władze samorządowe występowały wraz z lokalnym sektorem MŚP.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej