Aplikacja zmniejszy lukę płacową?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zarobki kobiet wykonujących tę samą pracę co mężczyźni wynoszą (w zależności od przyjętej metody badań) średnio od 7% do 18,5% mniej, co przekłada się na różnicę około 700 zł. Resort chce zniwelować tę różnicę, proponując pracodawcom skorzystanie ze specjalnej aplikacji.

Ministerstwo przypomina, że zagwarantowanie równej płacy za tę samą lub podobną pracę jest zarówno prawnym obowiązkiem pracodawcy, jak też dowodem tworzenia atrakcyjnych stanowisk pracy. W sprawdzeniu, czy udaje mu się dopełnić tego obowiązku, ma pomóc aplikacja komputerowa „Równość płac”. Program pozwala określić różnice w wynagrodzeniach, uwzględniając takie kryteria jak między innymi płeć, wiek oraz wykształcenie.

Resort jednocześnie przypomina, że problem ten dotyczy nie tylko Polski. Zgodnie z danymi Eurostatu z 2014 roku średnia unijna wartość luki płacowej wyniosła 16,7%. Warto podkreślić, że im wyższe stanowisko, tym większe różnice w zarobkach. Na szczeblach menagerskich wysokość luki to 27,7% w Polsce oraz 23,4% w Unii Europejskiej.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej