Będzin – miasto z potencjałem

Będzin to nie tylko miasto o wyjątkowych walorach historycznych i turystycznych, ale także wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Z drugiej strony historia Będzina od dziesięcioleci nierozerwalnie łączy się z gospodarką i przemysłem. Możliwości i warunki rozwoju miasta wynikają w dużym stopniu z położenia geograficznego, tempa przemian rynkowych i utrwalania nowego profilu gospodarczego.

Ostatnie lata obfitowały w ciekawe przedsięwzięcia i inwestycje. Na terenie miasta  funkcjonują nowoczesne place zabaw, 6 Stref Aktywności Rodzinnej, lodowisko, skatepark, boiska do siatkowej piłki plażowej, wodny plac zabaw, pumptrack i bawialnia miejska. Zrewitalizowane wzgórze zamkowe i udostępnione dla zwiedzających będzińskie podziemia cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Będzina, ale i okolicznych miast.

Powstała również koncepcja zagospodarowania bulwarów Czarnej Przemszy. Dzięki realizacji projektu bulwary zyskają nową wartość pod względem walorów krajobrazowych oraz staną się bezpiecznym i dobrze funkcjonującym obszarem umożliwiającym wypoczynek przy jednoczesnym zapewnieniu rozrywek o charakterze kulturalnym i sportowym. Ich przedłużeniem będzie plaża, pozwalająca na chwile relaksu bez konieczności wyjeżdżania z miasta.

W bezpośrednim sąsiedztwie zostanie wybudowana hala widowiskowo-sportowa. W obiekcie można będzie rozgrywać mecze siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, futsalu czy unihokeja. Obiekt umożliwi czynny udział w różnego typu wydarzeniach około 2,5 tys. osób i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo do dyspozycji będzie scena umożliwiająca organizację imprez.

Inwestycjom towarzyszą projekty skierowane bezpośrednio do mieszkańców: dla seniorów stworzono Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku, zaś dla najmłodszych funkcjonuje Będzińska Akademia Małego Odkrywcy. Dla nastoletnich mieszkańców organizowane są bitwy graffiti, powstała też Uliczna Galeria Sztuki.

– Proponowane formy rekreacji oraz projekty edukacyjne mają na celu zwiększenie integracji mieszkańców oraz zachęcenie do wspólnego spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Planowana inwestycja, jaką jest hala widowiskowo-sportowa, ma zagwarantować łatwy dostęp do  interesujących wydarzeń – mówi prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Obserwując dzisiejszy Będzin bez wahania można stwierdzić, że to wyjątkowe miejsce na mapie Zagłębia. Ciekawe instytucje kultury, takie jak Muzeum Zagłębia czy Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, dobrze rozwinięta baza sportowa, liczne udogodnienia dla mieszkańców, zmodernizowane obiekty dydaktyczno-oświatowe, atrakcyjnie zagospodarowane tereny dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu sprawiają, że to doskonałe miejsce do zamieszkania i wypoczynku.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej