Bezpieczeństwo cyfrowe

W piątek doszło do ataku cybernetycznego. Zasięg operacji obejmował około 150 krajów i dotkną ponad 200 tys. podmiotów.  Gromadzimy coraz więcej danych cyfrowych także tych wrażliwych, a także coraz więcej informacji przetwarzamy przez sieć. Czy jeden cybernetyczny atak może sparaliżować świat?

Unikatowość ataku z którym mierzy się teraz znaczna część świata polega a połączeniu szkodliwego oprogramowania ransomware z funkcjonalnością robaka komputerowego. Do rozprzestrzenienia zainfekowanego pliku posłużyły załączniki poczty elektronicznej.

„Globalny zasięg tego ataku jest bezprecedensowy. Według ostatnich obliczeń jest 200 tys. ofiar w co najmniej 150 państwach, w wielu przypadkach chodzi o podmioty biznesowe w tym wielkie korporacje” – mówił dyrektor Europolu.

Atak spowodował liczne szkody. W wielu fabrykach zawieszono produkcję. W Wielkiej Brytanii oprogramowanie sparaliżowało służbę zdrowia, ogromne problemy ma także niemiecka kolej, czy rosyjski system bankowy.

Taka sytuacja pokazała potrzebę wzmocnienia ochrony danych cyfrowych, a także tworzenia planów awaryjnych na czas zainfekowania sieci. Istnieje także możliwość ubezpieczenia się od szkód wywołanych atakiem cybernetycznym jest to jednak leczenie objawów, a nie przyczyn.

Kinga Kokoszka