Czy Polacy stworzą ultraszybką kapsułę? Konkurs Hyperloop Pod Competition

Polscy naukowcy z Warszawy i Wrocławia pracują nad kapsułą, która będzie w stanie rozwijać rekordowo wysokie prędkości. Ich dzieło ma być testowane podczas finału międzynarodowego konkursu w Stanach Zjednoczonych.

Czas to pieniądz. Nic więc dziwnego, że na całym świecie pracuje się nad udoskonaleniem dotychczasowych środków transportu, by podróż z punktu A do punktu B trwała jak najkrócej. Być może rozwiązanie tej kwestii zostanie opracowane przez polskich naukowców. Studenci Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej współpracują ze sobą w ramach projektu Hyper Poland University Team, by skonstruować jednoosobową kapsułę w międzynarodowym konkursie. Co więcej, zakwalifikowali się do finału zawodów Hyperloop Pod Competiton jako jeden z czterech zespołów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią.

– Celem zawodów jest osiągnięcie jak największej prędkości oraz bezpieczne wyhamowanie – wyjaśnia Paweł Radziszewski, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierujący zespołem Hyper Poland University Team. – Stworzenie systemu hamulcowego, który to zapewni, to chyba największe wyzwanie, bo tor jest krótki, a prędkość wysoka. Maksymalna, jaką chcemy osiągnąć na tym torze, to ok. 430 km/h.

By jednak móc wykorzystać tę niepowtarzalną okazję, naukowcy potrzebują środków finansowych. Wybudowanie prototypu kapsuły to koszt co najmniej 150 tysięcy złotych. By zdobyć tę kwotę zespół uruchomił zbiórkę na portalu crowdfundingowym odpalprojekt.pl, gdzie można wspierać inicjatywę do 24 kwietnia. Jeśli cel zostanie osiągnięty, to projekt polskich innowatorów zostanie zaprezentowany na zawodach w Kalifornii, które odbędą się pod koniec sierpnia tego roku. Ich kapsuła zostanie przetestowana na torze o długości ok. 1,5 kilometra i średnicy 2 metrów. Polacy są jednymi z 24 zespołów, które dostały się do finału.