Dobrze zarządzana gmina

Gmina Resko to malowniczy obszar położony w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. O tym, jak skutecznie zarządzać samorządem, z burmistrzem Arkadiuszem Czerwińskim rozmawia Kinga Kokoszka.

Jakie wydarzenie miało największe znaczenie dla rozwoju regionu?
Ważnym sukcesem miasta jest dobre wykorzystane wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej i pojawiających się wraz z tym możliwości finansowych. Obecnie Gmina Resko to jedna z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce, która przoduje w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Korzystna lokalizacja, rozbudowana infrastruktura techniczna i komunalna oraz przyjazna postawa samorządu lokalnego to największe atuty naszej gminy. Jesteśmy otwarci dla inwestorów, którzy chcieliby rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność na terenie miasta lub okolicy.

Jak samorząd współpracuje z przedsiębiorcami?
W Resku od 20 lat funkcjonuje zakład produkcyjny IKEA Industry, który zajmuje się produkcją sosnowej płyty klejonej. Zakład zatrudnia około 800 osób i stale poszukuje pracowników na stanowiska: pracownik produkcji, mechanik, elektryk, automatyk. Zakład stwarza możliwości dla nauki oraz rozwoju kariery w kraju i za granicą. Na terenie naszej gminy znajdują się atrakcyjne tereny pod inwestycje, głównie pod zabudowę mieszkaniową. Mamy również ciekawą ofertę inwestycyjną dla przedsiębiorców. W części peryferyjnej miasta, przy ul. Gdańskiej, w sąsiedztwie zabudowy przemysłowej, usługowej i mieszkaniowej, znajdują się dwie działki o łącznej powierzchni 9,8783 ha. Działki te posiadają następujące uwarunkowania: grunty rolne żyzne i nieużytki z przeznaczeniem na zabudowę wielofunkcyjną, produkcja, przetwórstwo, składowanie i funkcje uzupełniające. Nieruchomości uzbrojone zostały w następujące przyłącza: woda, sieć kanalizacyjna, energia elektryczna, gaz ziemny. Dojazd do działek stanowią drogi asfaltowe i częściowo gruntowe.

Jakie najważniejsze inwestycje zrealizował Pan w latach swojego urzędowania?
W 2017 roku zrealizowaliśmy największą inwestycję drogową w historii reskiego samorządu tj. wybudowaliśmy rondo i dokonaliśmy przebudowy ulic: Bohaterów Warszawy, Kołobrzeskiej i Stodólnej, na kwotę ponad 6,5 mln zł brutto. Teraz kładziemy duży nacisk na wygląd miasta. Pozyskaliśmy środki na rewitalizację i zagospodarowanie terenów zielonych w mieście Resko (dofinansowanie w wysokości 2.531.527,82 zł.), a także na wykonanie prac restauratorskich i konserwatorskich przy dwóch obiektach zabytkowych: pozostałości zamku w Resku (Wzgórze Borków) oraz Ruiny pałacu w Starogardzie (dofinansowanie w wysokości 2 748 884,11 zł.). Obie inwestycje są w trakcie realizacji. Prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków związanych z rodem Borków w Gminie Resko pochłoną aż 3.233 981,33 zł. W tym roku powstanie również „Gminne Centrum Aktywności Lokalnej” w Resku.

Dlaczego warto przyjechać do Reska?
Resko to dynamicznie rozwijająca się gmina, wykorzystująca w odpowiedzialny sposób walory historyczne, przyrodnicze i turystyczne, inicjująca i wspierająca przedsiębiorczość mieszkańców, zapewniająca aktywizację społeczną oraz dostęp do kultury i rekreacji, a także dbająca o stały rozwój i modernizację infrastruktur. Rejon Gminy Resko jest obszarem o wspaniałych walorach turystycznych. Objęte sferą ciszy jezioro Dobrzyca, rzeka Rega i otaczające ze wszystkich stron mieszane lasy tworzą niepowtarzalny mikroklimat. Urok zachodniopomorskiego małego miasteczka, jego dynamiczny rozwój, piękna przyroda i malownicze krajobrazy, gościnność mieszkańców i władz lokalnych sprawiają, że Gmina Resko uznawana jest za miejsce wyjątkowo atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i dla inwestorów.