Edukacja, praktyka, praca

Paweł Siwak, właściciel firmy

Usługi Ślusarskie z Sieroszewic, dzięki studiom dualnym i współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi z regionu, radzą sobie z problemem braku wykwalifikowanej kadry pracowniczej. O tym, jak współpracować z jednostkami naukowymi mówi Paweł Siwak – właściciel firmy.

Jaki jest profil działalności przedsiębiorstwa?
Firma zajmuje się świadczeniem usług z zakresu obróbki plastycznej metali związanej z cięciem plazmowym i laserowym, gięciem, spawaniem czy obróbką i skrawaniem CNC. Zlecenia realizowane są w oparciu o szereg nowoczesnych maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie. Nasza działalność dotyczy głownie spawania, montażu konstrukcji stalowych oraz projektowania i tworzenia maszyn CNC. Jesteśmy w stanie, na podstawie dokumentacji technicznej lub wzoru dostarczonego od klienta, wykonać zlecenia dla kontrahentów z branży meblowej, gazowej, kolejowej, energetycznej i ciepłowniczej.

Realizują Państwo projekt dotyczący opracowania innowacyjnej technologii wykonywania mieszanin proszkowych, stosowanych jako materiał narzędziowy nowej generacji. Na czym polega to przedsięwzięcie?
W grudniu 2018 roku podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego umowę na dofinansowanie projektu, którego realizację rozpoczęliśmy na początku lutego. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie nowy spiekany kompozyt przeznaczony do wytwarzania narzędzi do obróbki mechanicznej metali. Dofinansowanie pozwoli nam na opracowanie koncepcji, wykonanie dokumentacji oraz analizę i wybór odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych nowych narzędzi grafitowych. W efekcie chcemy uzyskać nową mieszaninę kompozytową materiału narzędziowego – węglika spiekanego wytworzonego bez użycia kobaltu.

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zmagają się z problemem braku rąk do pracy. Jak Państwo sobie z tym radzą?
Musieliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i sami zaczęliśmy szkolić przyszłych pracowników. Podpisaliśmy umowy współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi z naszego regionu i zachęcamy uczniów do odbywania u nas praktyk i stażów. Nawiązaliśmy również współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie w zakresie studiów dualnych. Studenci uczą się u nas zawodu w praktyce, a my chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z nadzieją, że zaprocentuję ona w przyszłości pozyskaniem nowych pracowników.

Co należy zmienić we współpracy polskich przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, aby ta synergia była bardziej efektywna?
Przede wszystkim należałoby uprościć przepisy krajowe dotyczące rozliczania projektów oraz ustanowić jasne warunki podziału praw własności, praw autorskich i sprawiedliwego podziału kosztów i zysków z realizacji tych projektów. Przepisy powinny być jasne i klarowne – powinny ułatwiać współprace, a nie ją utrudniać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że zarówno przedsiębiorcy, jak i jednostki naukowe muszą mieć korzyści z realizacji wspólnych założeń. Podział efektów musi być współmierny do wykonanej pracy, dzięki czemu zaangażowanie każdej ze stron będzie większe.