Energia musi się opłacać

Kompleksowe podejście do klienta oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw – to jedne z priorytetów spółki EWE energia. O nowej strategii działania firmy mówi Ryszard Stefański – ekspert ds. rozwoju.

Spółka EWE energia zdobyła w tym roku Polską Nagrodę Innowacyjności, między innymi za swój dynamiczny rozwój. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?

Wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że droga, którą obraliśmy jest właściwa. W ramach naszej nowej strategii chcemy być firmą, która zaproponuje kompleksowe oraz innowacyjne rozwiązania. Jest to jeden z czynników pozwalających nam na zbudowanie firmy wyróżniającej się wysokim poziomem usług.

Państwa przedmiot działalności opiera się na pięciu obszarach – dostawie gazu ziemnego, prądu, ciepła, doradztwa energetycznego i telekomunikacji. Który z nich jest strategiczny?

Obecnie najważniejszym obszarem jest dla nas rynek kompleksowych usług energetycznych. Najpierw analizujemy, w jaki sposób można oszczędnie i efektywnie zarządzać energią, a później te usługi dostarczać poprzez wytwarzanie prądu i ciepła z gazu ziemnego. Do tego mamy inne uzupełniające usługi, między innymi contracting oświetleniowy. Modernizujemy oświetlenie, dajemy nową technologię oraz sterowanie. Klient kupuje u nas światło o określonych parametrach. W przypadku wymiany starych źródeł na nowe, łączny koszt miesięczny zakupu światła jest niższy niż energii elektrycznej.

W przyszłym roku będą Państwa obchodzić 20-lecie działalności na polskim rynku. Co udało się w tym czasie osiągnąć?

Spółka powstała jako dystrybutor gazu ziemnego, który zainwestował w obszary, gdzie nie istniała sieć gazowa. Od początku firma nastawiała się na świadczenie usług dostawy gazu na wysokim poziomie technologicznym. Dzięki naszym doświadczeniom z Niemiec, pojawiły się nowe pomysły na rozwój firmy, polegające na oferowaniu klientom contractingu cieplnego, czyli czerpania ciepła z gazu ziemnego. W ramach naszej nowej strategii chcemy zaproponować usługi związane z układami kogeneracyjnymi czy usługami oświetleniowymi, aby klient bezpieczniej i korzystniej dla siebie wykorzystywał energię.

Zagadnienia dostawy energii są związane z bezpieczeństwem użytkowników. Jakie działania podejmują Państwo w tym zakresie?

Chcemy zapewnić bezpieczeństwo dostaw o odpowiednich parametrach jakościowych, głównie jeśli chodzi o gaz. W ramach bezpieczeństwa ważnym aspektem jest wytwarzanie prądu w kogeneracji w zakładach przemysłowych, dlatego że dostawy są często przerywane między innymi z powodu nieprzewidzianych zjawisk pogodowych. Nasze rozwiązania są bezpieczniejsze dla klienta, ponieważ sieci gazowe są bardziej stabilne od sieci elektroenergetycznych. Nasza spółka prowadzi również od wielu lat szkolenia dla strażaków, którzy uczą się, jak radzić sobie w przypadku awarii sieci gazu ziemnego.