eSesja dla samorządów

Interfejs systemu eSesja

Poznańska firma MW Concept Sp. z o.o. funkcjonująca na rynku informatycznym od 8 lat jest producentem i dystrybutorem aplikacji o nazwie eSesja. Aplikacja ta powstała w celu kompleksowego zinformatyzowania organów stanowiących wszystkich szczebli polskich samorządów jakimi są rady. O tym jak działa opowiada Maciej Marciniak, członek zarządu.

Jak powstała aplikacja?

Produkt eSesja powstał z myślą o wyeliminowaniu papieru z prac rady, co dało u naszych klientów spore oszczędności i pozwoliło na przeniesienie materiałów sesyjnych i komisyjnych na urządzenia elektroniczne takie jak laptopy, tablety czy nawet smartfony. Z czasem następowała rozbudowa programu i wyposażania go w dodatkowe funkcje. W następnej kolejności skupiliśmy się na wyposażeniu eSesji w moduł głosowania, który pozwala  zagłosować przy użyciu dowolnego urządzenia elektronicznego. Intuicyjna aplikacja pozwala w prosty sposób zaplanować wszystkie głosowania, a także błyskawicznie dodać nowe, nieplanowane, jak np. wnioski formalne. Wyniki głosowań, także imienne,  są w czasie rzeczywistym publikowane na stronie internetowej samorządu czy w biuletynie informacji publicznej. Ubiegłoroczna nowelizacja ustaw samorządowych zobligowała jednostki do transmisji obrad sesyjnych. W związku z tym aplikacja została rozbudowana o stosowny serwis streamingowy eSesja.tv. Mimo popularności serwisu YouTube, coraz więcej samorządów decyduje się na transmisję obrad z wykorzystaniem naszych serwerów. Dzięki temu mają pewność, że ich informacje nie są przechowywane poza Polską, a także mogą podpisać z nami umowę powierzenia i przechowywania danych osobowych, by zapewnić sobie prawne bezpieczeństwo. Dzięki pełnej integracji platformy z systemem eSesja, w transmisji mieszkańcy widzą nie tylko obraz z sesji, ale także informacje takie jak: termin posiedzenia, aktualnie omawiany punkt porządku obrad, nazwiska osób wypowiadających się oraz wyniki głosowań. Serwis pozwala na automatyczne przewijanie archiwalnych nagrań do konkretnego punktu, dzięki czemu każdy w prosty i szybki sposób odnajdzie interesujący go fragment posiedzenia. Firma MW Concept Sp. z o.o. współpracuje z organami stanowiącymi w samorządach wszystkich szczebli – rady gmin, miast, powiatów i województw. Obecnie system jest wdrożony w blisko 800 jednostkach, co stanowi 30% udziału w tym segmencie rynku.

Rozwiązania te są również wdrażane na uczelniach…

System „eSesja dla Uczelni” dedykowany jest do obsługi posiedzeń rad wydziałów i senatów uczelni wyższych. Wykorzystują one podstawowe moduły aplikacji takie jak: dystrybucja materiałów na posiedzenia, głosowania i ewentualnie zarządzanie dyskusją. Aplikacja „eSesja dla Uczelni” jest obecna m.in. w senacie i niektórych wydziałach Politechniki Łódzkiej czy SWPS w Warszawie.

eSesja zawiera także moduły związane z obsługą innych obszarów działalności naszej firmy jak np. dostarczanie nowoczesnych systemów konferencyjnych, obsługa walnych zgromadzeń spółek, systemy głosowań dla wspólnot mieszkaniowych, czy organizowanie kilkusetosobowych  głosowań jak np. obsługiwane przez nas głosowania do rad pracowniczych dla PAP czy Polskiego Radia.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej