Gdynia – morskie smart city

Od wielu lat na czele rankingów badających zadowolenie mieszkańców polskich miast na podium plasuje się Gdynia. Teraz, oprócz dobrych opinii, miasto może poszczycić się światowym certyfikatem.

Gdynia w tym roku znalazła się w prestiżowym gronie miast i metropolii posiadających certyfikat ISO 37120 i jest jedynym polskim miastem eksponowanym na międzynarodowej platformie dedykowanej inteligentnym miastom – World Council on City Data. Prace związane z certyfikacją trwały prawie rok i polegały na przygotowaniu raportu, w którym znalazły się ustandaryzowane dane, odnoszące się do 17 różnych obszarów funkcjonowania miasta. Ideą tego procesu jest porównywanie takich samych danych z rożnych ośrodków. Dla przykładu wskaźnik zagrożenia hałasem – mamy pewność, że identycznymi narzędziami przeprowadzono tą samą analizę w Gdyni, Londynie, Amsterdamie, Helsinkach, czy Dubaju. Zebrane dane trafiły na dedykowany portal prowadzony przez World Council on City Data, gdzie zostały dokładnie sprawdzone przez zewnętrznego weryfikatora. Ostatecznie, Gdynia jako pierwsza w Polsce i w naszej części Europy otrzymała certyfikat i została zarejestrowana na międzynarodowym, ogólnodostępnym portalu www.dataforcities.org, na którym można sprawdzić pozycję miasta na tle globalnych liderów. Posiadanie certyfikatu zrównoważonego rozwoju jest ważnym punktem wyjścia do rozmów z inwestorami. Potwierdza konkurencyjność miasta pod względem gospodarczym i społecznym na światowym poziomie. Pozwala także w sposób świadomy budować markę miasta, jako ośrodka rozwijającego się w sposób inteligentny.

Car-sharing

28 sierpnia br. w Gdyni przedstawiciele władz miast regionu pomorskiego podpisali list intencyjny, deklarując współpracę przy wdrażaniu usługi tzw. car-sharingu, czyli współdzielenia samochodów na minuty.

Gdynia w tym projekcie pełni rolę pomysłodawcy oraz lidera usługi. Car-sharing będzie wdrażany w miastach etapowo. Na zaproszenie Gdyni w projekt włączyły się także Gdańsk, Sopot, Reda, Rumia, Wejherowo i Pruszcz Gdański. W ramach popularyzacji tej usługi, Gdynia w ostatnim czasie stworzyła przyjazne warunki do jej rozwoju koordynując pracę zespołu i doprowadzając do rozwiązania, które pozwoli wdrożyć usługę w obszarze wykraczającym poza granice miasta. To zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie dedykowane mieszkańcom całej aglomeracji. Pierwsze samochody niskoemisyjne pojawią się na terenie miasta już pod koniec października, a do 2020 roku zastąpią je pojazdy napędzane elektrycznie.

Miasto innowacyjne cechuje się nowoczesnym podejściem do mieszkańców. Na czym ono polega?

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni: Chcemy, aby Gdynia była miastem szytym na miarę potrzeb gdynian, a to wymaga bycia możliwie najbliżej mieszkańców. Jako pierwsi w Polsce w połowie lat 90-tych rozpoczęliśmy systemową współpracę z organizacjami pozarządowymi, a dzisiaj jesteśmy liderami w wykorzystywaniu nowych narzędzi z obszaru ICT, którymi posługujemy się konsultując pomysły z mieszkańcami. Narzędzia te są coraz bardziej innowacyjne – kluczowa jest jednak ich skuteczność. Rozmawiamy, wizualizujemy dane, udostępniamy ponad 115 zbiorów w ramach portalu otwartedane.gdynia.pl i organizujemy spotkania oraz otwarte warsztaty. Uzyskane niedawno ISO 37120 pozwala porównać Gdynię z najlepszymi ośrodkami miejskimi na świecie. Ustandaryzowane dane nie pozostawiają wątpliwości, że jeden z najwyższych w kraju wskaźnik poczucia szczęścia wśród mieszkańców nie jest przypadkowy. To efekt realizacji długofalowej strategii, w której mieszkaniec pełni najważniejszą rolę.

Gdynia otwiera się także na biznes…

Determinantą rozwoju przemysłu w Gdyni jest oczywiście port i wokół niego skupia się regionalny przemysł. Natomiast przykładem nowoczesnego przemysłu jest powstanie Zintegrowanego Centrum Druku 3D. To otwarcie nowej drogi do wykorzystania technologii w chirurgii, jako narzędzia wspierającego procedury medyczne i skomplikowane operacje ratujące życie. Gorąco kibicujemy temu projektowi.

Jak zarządza się tak dużym ośrodkiem?

Polityka inwestycyjna wynika z naszej strategii, zaplanowanej do 2030. Wiemy, gdzie chcemy widzieć miasto w perspektywie dwudziestu, a nawet trzydziestu lat. Na atrakcyjność Gdyni wpływa wysoki wskaźnik zadowolenia mieszkańców. Obecnie, firmy poszukując miejsca pod inwestycje nie opierają się tylko na danych finansowych, ale właśnie na tym, jak żyje się w mieście. Coraz więcej firm planując swój rozwój stawia na wiedzę i zaangażowanie swoich pracowników i chce im zapewnić możliwie najlepsze warunki do pracy i życia. Gdynia jest odpowiedzią na tą potrzebę. Prowadzimy też wiele programów dotyczących przedsiębiorczości – od tych dla najmłodszych, jak Junior Biznes, aż po Forum Gospodarki Morskiej, wydarzenie skierowane dla pionu decyzyjnego. Zależy nam, aby osoby młode odważnie podchodziły do takich pojęć jak innowacyjność, kreatywność i realizacja marzeń.

Dzisiaj Gdynia to jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce. Realizowanie przez nas idei miasta inteligentnego to przede wszystkim wyzwanie, które wymaga zaangażowania społecznego mieszkańców, przemyślanej polityki miejskiej i oczywiście inwestycji.

Paulina Jaworska

 

 

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej