Gmina niezwykłych możliwości

Rok 2018 był dla władz Międzychodu kolejnym pasmem sukcesów, które udało się osiągnąć dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce turystyczno-gospodarczej. O zrealizowanych inwestycjach i planach na najbliższą kadencję mówi burmistrz – Krzysztof Wolny.

Co aktualnie dzieje się w Międzychodzie?

Coraz częściej spływają do nas zapytania od inwestorów, którzy na naszych terenach chcą budować swoje firmy – mamy jeszcze około 150 hektarów terenów inwestycyjnych, które chętnie pokazujemy i promujemy. Do inwestowania zachęca m.in. uchwała o pomocy regionalnej, z której skorzystało już wielu przedsiębiorców. Ponadto bardzo mocno skupiamy się na działaniach prorodzinnych, dzięki czemu liczba mieszkańców naszej gminy wzrasta, a pracodawcom lokującym swój kapitał w Międzychodzie nie brakuje rąk do pracy. Jak na osiemnastotysięczną gminę mamy duże zaplecze edukacyjne – cztery szkoły podstawowe, siedem przedszkoli gminnych i trzy prywatne oraz dwa żłobki. Dofinansowujemy działalność kulturalną, kluby sportowe i stowarzyszenia, co pomaga młodzieży w realizacji pasji. Stawiamy również na działania proekologiczne, dzięki którym nasi mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie wymiany pieca, montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jak podsumowałby Pan poprzedni rok?

Przede wszystkim udało nam się pokazać gminę z dobrej strony nie tylko inwestorom, ale również turystom. Nie zapominajmy, że znajdujemy się w krainie 100 jezior, a blisko połowę terenu Międzychodu zajmuje Puszcza Notecka. To piękny obszar, który z roku na rok zyskuje na popularności wśród przyjezdnych. Staramy się integrować działania turystyczne z tymi gospodarczymi. Zakończyliśmy właśnie budowę jedynego w Europie przedszkola z własnym sztucznym stokiem narciarskim, który będzie czynny przez cały rok. Wybudowaliśmy i oddaliśmy do użytku wartą 4 mln zł salę gimnastyczną przy szkole podstawowej. Wymieniliśmy stare oprawy lamp ulicznych na energooszczędne lampy ledowe, co pozwoliło prawie w stu procentach zrekompensować podwyżki cen prądu. Zakupiliśmy trzy nowe wozy strażackie za ponad 800 tys. zł każdy. Stworzyliśmy infrastrukturę lekkoatletyczną przy jednej ze szkół oraz zmodernizowaliśmy tereny wokół akwenów wodnych. Większość z tych działań zrealizowaliśmy przy użyciu własnych środków.

Przed Panem kolejna kadencja. Jakie są plany na najbliższe 5 lat?

Na pewno będziemy kontynuować realizowane już działania, bo widzimy, że przynoszą one realne korzyści. Chcemy jeszcze mocniej skupić się na promocji gminy na zewnątrz i powiększać swoje doświadczenie poprzez spotkania z inwestorami, biznesmenami, naukowcami i samorządowcami. W naszych szkołach pojawią się drukarki 3D, które dadzą młodzieży kontakt z nowymi technologiami już na poziomie szkoły podstawowej i być może rozbudzą w nich nowe zainteresowania. Na uwadze mamy przede wszystkim dobro naszych mieszkańców, dlatego przy współpracy z deweloperami chcemy budować dla nich nowe mieszkania i infrastrukturę potrzebną do życia. W planach mamy również rewitalizację ogródka jordanowskiego, który będzie zarówno bawił, jak i edukował.

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej