HTM patrzy w przyszłość

High Technology Machines działa na rynku od 17 lat. Zajmuje się dystrybucją obrabiarek japońskiego producenta OKUMA. Firma poszła jednak o krok dalej – w czerwcu otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe. O sukcesach HTM mówi Adam Węgrzyn.

Jaki jest profil działalności firmy HTM?
Na początku naszej działalności podpisaliśmy umowę z japońską firmą OKUMA – producentem bardzo precyzyjnych obrabiarek. Zajmujemy się ich dystrybucją do firm międzynarodowych i MŚP. OKUMA jest jednym z ważniejszych graczy na rynku światowym. Z czasem zaczęliśmy rozwijać i doposażać ich urządzenia, dzięki czemu zyskujemy przewagę nad konkurencją.

Czy współpracują Państwo z instytucjami naukowymi?
Tak, współpracujemy z Politechniką Śląską, Politechniką Opolską oraz Politechniką Warszawską. Wiele z tych prac opiera się na badaniach, których my jako inżynierowie nie możemy się podjąć. My się trzymamy biznesu, a naukowcom chcemy zlecać badania. Wydziały kompletują zespoły, które współpracują z naszą firmą.

Jaka jest struktura Państwa kadry?
Firma liczy około 60 osób. 95 proc. z nich ma wyższe wykształcenie. Zapraszamy stażystów na praktyki, dzięki którym się rozwijają i uczą, a kiedy kończą studia to chętnie zatrudniają się w naszej firmie. To sprawdza się od wielu lat i chcemy ten model kontynuować. Jest dzięki temu dużo praktycznej nauki, a doświadczeni koledzy nadzorują pracę osób wdrażających się w obowiązki.

Z których dotychczasowych rozwiązań technologicznych są Państwo najbardziej dumni?
Było wiele sukcesów. Przykładem może być rozwiązanie dla jednej z grup kapitałowych, której prezes chciał produkty zwiększające efektywność o 30 proc. w stosunku do stanu aktualnego. Osiągnęliśmy to. Potrafimy także na maszynach uniwersalnych wykonywać koła zębate. To jest niełatwa rzecz. Japońska firma dostarcza nam maszynę uniwersalną, a my rozbudowujemy ją oraz technologicznie przystosowujemy do wymagań klienta.

Skąd pomysł na utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gliwicach?
Przede wszystkim samo centrum jest konsekwencją rozwoju firmy. Od ponad 10 lat idziemy w kierunku rozwoju nowych technologii dla maszyn. Patrzymy na potrzeby klientów. Konsekwentnie ulepszamy nasze maszyny stosując nowatorskie rozwiązania. Uruchomiliśmy własny dział rozwoju automatyzacji, w którym w przeciągu roku opracowaliśmy kilka systemów usprawniających te procesy. Taka jest tendencja rynku. Chcemy być gotowi na zabezpieczenie klienta kompleksową usługą technologiczną. CBR idzie jeszcze krok do przodu. Mając wiedzę i przede wszystkim doświadczenie zbadaliśmy zapotrzebowanie klientów. Nasze prace zaczęły wykraczać poza zakres dotychczasowych obowiązków. Potrzebowaliśmy nowej siedziby z pełną infrastrukturą, dlatego powstał pomysł utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gliwicach. Projekt jest dofinansowany w około 25 proc. z Unii Europejskiej. („Utworzenie specjalistycznego Centrum B+R przez High Technology Machines Sp. z o.o. celem opracowania nowatorskich, autonomicznych, zautomatyzowanych zdalnie zarządzanych i ultraprecyzyjnych rozwiązań obróbczych”)