Innowacyjna technologia z Sędziszowa w świat

Spółka akcyjna Fluid należy do tych firm, w przypadku których użycie określenia „innowacyjna” w żadnym wypadku nie jest przesadzone. Przedsiębiorstwo z Sędziszowa w województwie świętokrzyskim postawiło sobie za cel opracowanie oraz wdrożenie innowacyjnej technologii autotermicznego odzysku energii z biomasy i odnosi w tej dziedzinie sukcesy.

Jednym z najważniejszych kroków w historii firmy było otwarcie zakładu uwęglania biomasy, które miało miejsce w styczniu br. Choć produkowany jest tam brykiet do grillów, to główną funkcją obiektu jest zaprezentowanie potencjalnym partnerom nowatorskiej technologii w warunkach produkcyjnych. Jak przyznaje zarząd Fluid S.A., zakład produkcyjny ułatwia nawiązywanie relacji biznesowych.

W kwietniu br. zawarliśmy bardzo istotny dla nas list intencyjny z partnerem z Arabii Saudyjskiej, który zwrócił się do nas z konkretnym problemem zagospodarowania energetycznego biomas poprodukcyjnych w hodowli drobiu, krów i wielbłądów.  Nasza technologia może te biomasy spożytkować energetycznie i nie ma sobie równej na całym świecie. Przygotowaliśmy również analizy dedykowane potencjalnym lokalizacjom na terenie Polski oraz w Europie i Azji. Bardzo łatwo jest zauważyć, że funkcjonujący zakład ułatwia rozmowy z inwestorami – mówi twórca technologii, Jan Gładki.

Ciągły rozwój i nowe kierunki

Co ważne – nie tylko dla samej firmy, ale całej polskiej gospodarki – Fluid nie skupia się od otwarcia zakładu tylko i wyłącznie na pozyskiwaniu klientów. Cały czas technologowie prowadzą pracę nad ulepszeniem opracowanych tam metod oraz poszukują nowych możliwości ich wykorzystania. – Od stycznia przeprowadziliśmy badania oraz opracowaliśmy innowacyjną metodę uwęglania biomas w wysokich temperaturach wynoszących ponad 650 st. C., otrzymaliśmy wysokiej jakości biowęgiel o zawartości ponad 82% związanego węgla C. Ponadto prowadzimy wraz z instytutami naukowymi przygotowania do badań nad prototypem innowacyjnej konstrukcji Silnika Stirlinga, jak również Biowęglowego Ogniwa Paliwowego – tłumaczy prezes Jan Gładki.

Obecnie biowęgiel marki Fluid jest również poddawany badaniom akredytowanym w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu. Zarząd jest jednak dobrej myśli, bo współpraca z jednostką naukową cały czas się rozwija, a dotychczasowe wyniki wskazują na to, że biowęgiel z Sędziszowa jest w 100% biodegradowalny. Choć głównym celem wspólnych działań jest znalezienie szerokiego zastosowania biowęgla w materiałach budowlanych, to przedsiębiorstwo nie zamyka się na inne ścieżki rozwoju. Zarząd Fluid S.A. nie wyklucza żadnych rozwiązań i chce stosować swoją technologią w różnych gałęziach przemysłu oraz rolnictwa.

Pomóc w tym może dodatkowo misja handlowa do Kazachstanu, która odbędzie się jesienią tego roku. Jednym z jej uczestników jest właśnie spółka akcyjna Fluid, reprezentująca Polskę podczas EXPO Astana 2017.
Najważniejsza dla nas jest możliwość zaaranżowania spotkań B2B bezpośrednio z kazachskim sektorem energetycznym i potencjalnymi inwestorami – przyznaje v-ce prezes Łukasz Pietrzkiewicz.

Przyszłość OZE w Polsce?

Zarząd z optymizmem patrzy w przyszłość energii odnawialnej w kraju. Jego zdaniem wprowadzane zmiany i modyfikacje w prawie są przyjazne technologii FLUID, jednocześnie ma nadzieję na dopracowanie zapisów w taki sposób, by ta metoda mogła zostać zastosowana do produkcji energii z biomas poprodukcyjnych oraz z plantacji energetycznych. Dzięki temu oraz zaliczeniu do biomas uszlachetnionego energetycznie toryfikatu i/lub biowęgla, energetyka zawodowa oraz ciepłownictwo z wysoką sprawnością energetyczną mogłyby stosować to paliwo do produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu. Prowadzone są już rozmowy Zarządu firmy z przedstawicielami

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej