Jak inwestować w diamenty? [konkurs]

Inwestycja w diamenty – kamienie, które zachwycają pięknem i intrygują symboliką – staje się coraz bardziej popularna. Jak rozpocząć budowanie tego rodzaju portfela, by zminimalizować ryzyko strat i zwiększyć zyski? Wskazówek udziela Elżbieta Jarmulska, prezes Domu Finansowego West.

Czym są diamenty inwestycyjne?

Diament inwestycyjny jest – w przeciwieństwie do tych przemysłowych – niezwykle rzadki, cechuje się wysoką jakością, wyrażoną przy użyciu tzw. 4C (Cut, Clarity, Color and Carat), czyli szlifu, czystości, koloru i wagi w karatach. Bardzo ważny przy zakupie jest również certyfikat (często nazywany piątym C) potwierdzający parametry danego kamienia i wystawiony przez jedno z renomowanych laboratoriów, jak: GIA, HRD, IGI lub Argyle. Diament inwestycyjny może być bezbarwny, jednak największe zwroty obserwujemy w przypadku diamentów kolorowych. Dlaczego? Najprostszym wytłumaczeniem jest fakt, że tylko 1 na 10 tys. diamentów jest kolorowy. Wprost proporcjonalnie do rzadkości występowania rośnie możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu.

Dlaczego warto w nie zainwestować swoje środki? Ile można zyskać, a ile stracić?

Popyt na diamenty na przestrzeni lat stopniowo rośnie, natomiast biorąc pod uwagę, że diament jest wyczerpywalnym surowcem naturalnym, jego podaż nieprzerwanie maleje i będzie maleć. Na przykład największy dostawca diamentów różowych na świecie – kopalnia Argyle – ogłosiła już datę zamknięcia (2020 rok) w związku z wyczerpującymi się zasobami, co oznacza, że teraz jest najlepszy moment na inwestycję w różowe diamenty Argyle. Każdy produkt inwestycyjny jest mniej lub bardziej zależny od panujących warunków ekonomicznych. Niemniej jednak produkty z rynku inwestycji alternatywnych cechują się o wiele niższą korelacją z rynkami finansowymi niż te tradycyjne. Trudne warunki ekonomiczne często mogą powodować wzrost wartości takich inwestycji lub nie mieć na nie większego wpływu. Diamenty inwestycyjne, szczególnie kolorowe, na których skupiamy się w DF West, niezmiernie rzadko tracą na wartości. Np. podczas ostatniego kryzysu 2008-2010, średnia wartość diamentu różowego wzrosła o 18 proc.

Czytaj także: Kobieta w biznesie – diamenty, złoto i finansowanie pozwów

Aby chronić się przed utratą środków, korzystajmy z usług tylko sprawdzonych doradców finansowych, specjalizujących się w tej branży i współpracujących ze znanymi dystrybutorami. Dodatkowo zauważmy, że większość naszych istniejących inwestycji jest zależna od sytuacji na rynkach kapitałowych, nastrojów społecznych, warunków ekonomicznych. Inwestycja w diament powinna stanowić bezpieczną i niezależną przystań dla części naszych oszczędności.

Jak sprzedać diament, gdy inwestycja osiągnęła założony zysk?

Najkorzystniej jest dokonać transakcji na aukcji zagranicznej lub międzynarodowej platformie sprzedażowej. W DF West doradzamy naszym klientom w tych kwestiach i pomagamy w przeprowadzeniu sprzedaży. Jednak ze względów bezpieczeństwa decydujemy się na to tylko i wyłącznie w przypadku diamentów, które zostały zakupione u nas. Oczywiście istnieją też inne sposoby, szczegółowo opisujemy ten temat na naszej stronie: www.dfwest.pl.

Jaka kwota jest potrzeba do rozpoczęcia inwestycji?

Ceny diamentów inwestycyjnych zaczynają się od ok. 6-7 tys. dolarów, przy czym pod tym terminem rozumiem kamień, który przyniesie wymierny zysk na poziomie od 10-15 proc. rocznie w okresie 3 do 5 lat. Oczywiście im wyższa cena kamienia, tym wyższy zwrot; przy diamentach kolorowych nawet do kilkudziesięciu procent rocznie. W naszej opinii inwestycje w diamenty powinny stanowić maksymalnie 20-30 proc. portfela inwestycyjnego. Budując go należy o tym pamiętać i nabywać kamienie proporcjonalnie do wzrostu swoich oszczędności, pamiętając o tej proporcji. Jednak warto też zastanowić się nad większym wkładem w inne produkty alternatywne, szczególnie biorąc pod uwagę niestabilną sytuację ekonomiczną na świecie – pamiętajmy, że w przypadku kolejnego kryzysu gospodarczego, każda tradycyjna forma inwestowania może ponieść znaczące straty, co w przypadku opierania większości portfela na takich inwestycjach może oznaczać spory uszczerbek na gromadzonych latami oszczędnościach. Wychodząc na przeciw takim sytuacjom, do portfolia DF West włączyliśmy inne produkty alternatywne, jak na przykład możliwość finansowania pozwów sądowych w Wielkiej Brytanii, gdzie średni zwrot z inwestycji to ponad 30% przy 100% ubezpieczeniu kapitału inwestycyjnego.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie kamienia inwestycyjnego?
Poza wcześniej wspomnianymi parametrami 4C i renomowanym certyfikatem, warto również wybrać diament z inskrypcją (laserowo wygrawerowanym numerem certyfikatu na samym diamencie). Zwracajmy jednak uwagę na cechy, które mogą wpływać negatywnie na wartość kamienia, na przykład niekorzystną fluorescencję. Reasumując, wybierając diament inwestycyjny najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą. W DF West każdego klienta traktujemy indywidualnie. Przed zaproponowaniem diamentu, który naszym zdaniem najlepiej odpowiada warunkom partnera, przeszukujemy międzynarodową bazę, zawierającą kilkadziesiąt tysięcy różnych kamieni. Wszystko po to, by zakup od DF West był inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę.


Przygodę z diamentami inwestycyjnymi można jednak rozpocząć bez lokowania własnych środków. To za sprawą organizowanego przez DF West konkursu, którego patronem medialnym jest Forum Przedsiębiorczości. Wystarczy nieco kreatywności i odrobina szczęścia, by zostać właścicielem kolorowego diamentu o wartości 10 000 zł. Dlatego zapraszamy Państwa na stronę internetową konkursu, gdzie znajdują się wszystkie szczegóły.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej