Inwestuj w Dębnie

Wieloletni burmistrz Dębna – Piotr Downar – zakończył swoją czwartą i ostatnią kadencję. 16 lat pracy dla samorządu przyniosło wiele pozytywnych zmian dla gminy. Burmistrz Piotr Downar pozostawia Dębno z przygotowanymi terenami inwestycyjnymi, rozwiniętą infrastrukturą komunalną, bardzo dobrą bazą oświatową, kulturalną i społeczną. Wszystko to daje ogromne możliwości dalszego rozwoju.

Jakie największe działania inwestycyjne zostały wdrożone w Dębnie w ostatnich latach?
W całej gminie miejsko-wiejskiej modernizacji i przebudowie uległo wiele dróg. Służy to wygodzie mieszkańców i przedsiębiorców korzystających na usprawnieniu przepustowości infrastruktury drogowej. Pomogły nam dofinansowania unijne i rządowe, które pozyskano na większość prac, w tym na terenach wsi. Na przełomie ostatnich lat wykonano przyłącza kanalizacyjne w jedenastu z czternastu planowanych wsi.

Jakie są walory Dębna i czym przyciąga turystów oraz inwestorów?
Naturalnym walorem jest położenie wśród pięknych jezior i lasów. Rozbudowana sieć szlaków rowerowych, nordic-walking, spływy kajakowe, agroturystyka, ciekawa historia, najstarszy bieg maratoński w Polsce sprawia, że każdy turysta znajdzie szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu w naszej gminie.
Głównym atutem jest bliskość i dogodny dojazd do przejść granicznych z Niemcami. Od Berlina i Szczecina dzieli nas zaledwie ok. 100 km. Położenie gminy zapewnia łatwy dostęp do portów, np. w Szczecinie, który jest portem morskim i rzecznym, w Policach – o tej samej specyfikacji, odległy o 120 km, natomiast do najbardziej znanego portu morskiego w Świnoujściu jest tylko 195 km. Tereny położone są przy drodze krajowej nr 23, drodze wojewódzkiej nr 127, a także blisko drogi ekspresowej S3 oraz szybkiego ruchu E65. Dzięki wdrożeniu rządowego programu mieszkań pod wynajem, około 20-tysięczna gmina ma zamiar zapewnić dogodne warunki bytowe mieszkańcom i przyjezdnym. Poprzez takie działania chcemy przyciągnąć jak największą liczbę pracowników, w tym z Ukrainy.

Jaka jest specyfikacja terenów inwestycyjnych?
Tereny są objęte statusem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Położone są na obrzeżu miasta, dzięki czemu stwarzają odpowiednie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Jesteśmy otwarci na inwestorów z różnych branż: rzemieślniczych, produkcyjnych, to również miejsce na otwarcie składów, baz, hurtowni, firm usługowych, handlowo-technicznych. W porównaniu do sąsiednich gmin, Dębno oferuje korzystniejsze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Nowe inwestycje w branży przetwarzania, produkcji spożywczej i obrotu produktami rolnymi na okres ośmiu lat, natomiast branża produkcyjna na pięć lat.

W jaki sposób tereny zostały przygotowane dla przedsiębiorców?
W poprzedniej alokacji Regionalnego Programu Operacyjnego uzbrojone zostały tereny przemysłowe. Na terenie gminy są realizowane projekty na rzecz mieszkańców, ekosfery, turystyki i pozyskiwania inwestorów. Około trzech hektarów z piętnastu zostało już sprzedanych. Gmina otwarta jest na różnorodność gospodarczą przedsiębiorców sprzyjającą dywersyfikacji rozwoju gminy. Obecni u nas przedsiębiorcy specjalizują się w stolarstwie, budownictwie oraz w obróbce metali. Zapraszamy do inwestowania i rozwoju w Dębnie.