Kobieta w biznesie – Diamenty, złoto i finansowanie pozwów

Jeszcze kilka lat temu wielu Polakom oszczędzanie kojarzyło się z odkładaniem pieniędzy na koncie. Dziś mamy coraz większą świadomość oraz wiedzę na temat dbania o finanse i poszukujemy różnych możliwości pomnażania kapitału. Kilka z nich oferuje firma, która powstała przy współpracy polskich i brytyjskich specjalistów.

Elżbieta Jarmulska - Prezes zarządu DF West
Elżbieta Jarmulska – Prezes zarządu DF West

Specjalnością Domu Finansowego WEST są inwestycje alternatywne. Choć w Polsce ten sposób lokowania pieniędzy nie jest

jeszcze dobrze znany i wzbudza wiele wątpliwości, to na Zachodzie – między innymi w Wielkiej Brytanii – cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem społecznym. To właśnie dzięki współpracy ze specjalistami z Wysp Brytyjskich powstała firma, która oferuje Polakom trzy produkty inwestycyjne.

– Trudno o jednoznaczne zdefiniowanie inwestycji alternatywnych. To lokowanie środków finansowych w produkty, które nie są stricte instrumentami finansowymi, charakteryzują się mniejszą korelacją z rynkami lub zachowują się w stosunku do nich odwrotnie – kiedy rynki idą w dół, ich wartość rośnie – tłumaczy Elżbieta Jarmulska, prezes zarządu Domu Finansowego WEST.

Na początku były diamenty

Prezes DF WEST rozpoczęła działalność na rynkach inwestycji alternatywnych około 10 lat temu w Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo zajmowała się kwestiami administracyjnymi. Zbierając coraz większą wiedzę i doświadczenie zdecydowała się przenieść tamtejsze produkty do Polski, gdzie stanowiły niszę. Pierwszym z nich były diamenty kolorowe. Skąd ta decyzja?

– Zyski z inwestycji w diamenty kolorowe są dużo wyższe niż w przypadku diamentów bezbarwnych. Ten drugi rodzaj kamieni jest dodatkowo bardziej zależny od rynków finansowych, co można było zaobserwować podczas kryzysu w latach 2008-2010.Pamiętajmy również, że o wartości kamienia decyduje jego unikatowość.Na 25 tysięcy diamentów bezbarwnych przypada tylko jeden o intensywnym kolorze . W związku z tym ich wartość jest dużo wyższa –wyjaśnia Jarmulska.–Z czasem, gdy firma wzmocniła swoją pozycję w handlu diamentami, zaczęła wprowadzać kolejne brytyjskie produkty do Polski – dodaje.

Drugą ze specjalizacji DF WEST jest złoto inwestycyjne. Wprowadzenie go do oferty poprzedziła sześciomiesięczna weryfikacja i analizy, które zakończyły się nawiązaniem współpracy z jedną z kopalń w Ghanie. Ta proponuje tzw. „terminowy zakup złota” – możliwość nabycia sztabki w cenie o 10 procent niższej niż rynkowa, ale pod warunkiem przekazania produktu dopiero po 10 miesiącach od transakcji. Możemy również otrzymać zamiast złota jego równowartość w gotówce, zgodnie z ceną kruszcu w dniu finalizacji transakcji. Prezes zarządu firmy podkreśla, że decydując się na współpracę z kopalnią, kierowała się również względami etycznymi. Jednym z jej założycieli jest przyjaciel rodziny królewskiej, który w Regionie Zachodnim Ghany pełni funkcję ministra ds. tzw. „górnictwa na małą skalę”. Wydobywanie kruszcu daje lokalnej społeczności miejsca pracy i pozwala na rozwój infrastruktury.

Nie tylko złoto i kamienie

Główny produkt w ofercie firmy jest zarazem najmłodszym i najbardziej skomplikowanym. Jest on jednak trudny do zrozumienia, ponieważ w Polsce nie istnieje wiele tego typu instrumentów. W dużym uproszczeniu jest to pośrednictwo w finansowaniu pozwów przeciwko bankom brytyjskim, które przy udzielaniu kredytów hipotecznych dopuściły się nadużyć w określaniu ich kosztów.

– Kancelaria prawnicza, z którą współpracujemy, razem z innymi firmami odkryła, że przez lata banki naliczały swoim klientom koszty wyższe, niż to wynikało z umów. Wiąże się to z nieprzepisowym wyliczaniem wartości uzależnionych od zmieniającego się codziennie oprocentowania– mówi Elżbieta Jarmulska. – Kancelaria opracowała sposób na weryfikację procederu, a kolejnym krokiem stało się prowadzenie spraw przeciwko bankom – tłumaczy.

Kancelarie działają na zasadzie „no win – no fee”, pobierając opłatę dopiero po wygraniu sprawy. Jej działania operacyjne wiążą się jednak z kosztami (4 000 funtów), stąd też pojawiła się potrzeba pozyskania inwestorów dla prawników, w czym pośredniczy Dom Finansowy WEST. Nie podejmuje on jednak wszystkich spraw. Pierwszym zabezpieczeniem jest inwestowanie w te sprawy, których szanse na powodzenie są oceniane na minimum 75 procent. Drugim warunkiem jest wysokość odszkodowania. Musi ona wynosić co najmniej 10 000 funtów.

– Istnieją trzy możliwe scenariusze dla każdej sprawy – tłumaczy Elżbieta Jarmulska. – Pierwszy to zawarcie ugody jeszcze przed udaniem się do sądu. W tym momencie odszkodowanie dzielone jest pomiędzy poszkodowanego, kancelarię oraz inwestora. Ten ostatni otrzymuje zwrot wkładu własnego, stałe wynagrodzenie w wysokości 750 funtów oraz prowizję. W przypadku odszkodowania w wysokości 40 000 funtów, finansujący łącznie otrzymałby 6 750 funtów. Na identyczny zysk może liczyć w przypadku drugiego scenariusza – wygranej po przeprowadzonym postępowaniu sądowym. Jeśli jednak sprawę wygra bank, inwestor otrzymuje zwrot wpłaconych 4 000 euro w ciągu od 7 do 14 dni. To za sprawą podpisanej umowy z brokerem i polisy ubezpieczeniowej – wyjaśnia. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii tego typu sprawy trwają krócej niż w Polsce – średnio około roku.

Kobieta w biznesie

Elżbieta Jarmulska z powodzeniem rozwija spółkę Dom Finansowy WEST Sp. z o.o. W ramach działalności spółki, pod marką Prestige Ventures stworzyła pierwszą w Polsce firmę umożliwiającą inwestowanie w diamenty kolorowe. Wspólnie z międzynarodowymi partnerami prowadzi również kilka innych przedsiębiorstw, opracowujących systemy zarządzania – zarówno dla twórców produktów inwestycyjnych, jak i dla firm brokerskich.Jak wskazuje prezes Dom Finansowy WEST, płeć inwestora ma pewien wpływ na zyski.

– Niedawno czytałam badania, których wyniki wykazały, że inwestycje prowadzone przez kobiety przynoszą zyski większe o około 1 procent. Jesteśmy mniej agresywne i impulsywne. Wolimy spokojnie przemyśleć podejmowane decyzje. Staramy się zabezpieczać kapitał, lokujemy mniejsze środki w inwestycje o wysokim ryzyku, przywiązujemy wagę do dywersyfikacji portfela. Może ten spokój wynika z tego, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu to mężczyźni zarządzali finansami, kobiety nie miały o tym zielonego pojęcia, przez co jesteśmy mniej pewne, co do naszych decyzji – wyjaśnia finansistka. – Choć w biznesie nie powinno się kierować kwestią płci, to stereotypowe myślenie wciąż się zdarza. Mężczyzna stawiający na swoim, jest uznawany za asertywnego, silnego i dbającego o swoją pozycję. Z kolei nam w takich sytuacjach przypina się niekoniecznie miłe i uczciwe łatki. My musimy dać z siebie więcej niż mężczyźni, którzy zajmują te same stanowiska. I nie chodzi tu tylko o udowodnienie czegoś światu. Udowadniamy to przede wszystkim sobie –sumuje Elżbieta Jarmulska, prezes zarządu Domu Finansowego WEST.

Dawid Kwiecień

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej