Komorniki – gmina pierwszego wyboru

Komorniki to jedna z 17 gmin powiatu poznańskiego tworzących aglomerację zamieszkaną przez około milion osób. Od północy graniczy ze stolicą Wielkopolski. Dostęp do autostrady A2 oraz dróg S5 i S11, to tylko jeden z atutów, które zachęcają inwestorów do otwierania tu swoich firm i oddziałów.

W Komornikach działa ponad 4,5 tys. podmiotów gospodarczych. Wiele z nich to duże, renomowane firmy polskie i zagraniczne. Przeważają logistyczne, magazynowe, handlowe i motoryzacyjne.

Tworzenie środowiska przyjaznego inwestorom to nie jedyny sukces samorządu. Komorniki są również atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. To zasługa niskich podatków, atrakcyjnych cen nieruchomości i walorów turystycznych –  część terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się w granicach gminy. Bliskość Poznania także sprawia, że Komornikom co roku przybywa mieszkańców. Trend wzrostowy potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których w ubiegłym roku dwa tysiące mieszkańców Poznania przeprowadziło się do sąsiednich gmin. Zdaniem specjalistów, ta migracja może się nasilić.

W wyborze miejsca zamieszkania ważna jest również bliskość szkół i przedszkoli. Komorniki stale rozwijają swoją sieć placówek edukacyjnych – obecnie trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Chomęcicach oraz konkurs na projekt rozbudowy szkoły podstawowej w Wirach. Mieszkańcy gminy mają do dyspozycji bogatą bazę rekreacyjną, m.in. boiska, siłownie zewnętrzne, korty tenisowe i sale sportowe.

Do ważnych inwestycji należy budowa drogi i ronda, które połączą ulice Młyńską i Komornicką. Budżet na rozwój infrastruktury wynosi w tym roku około 30 mln zł.

W najbliższych latach dużym wyzwaniem będzie też przebudowa ulic Kolejowej i Daimlera w Komornikach oraz budowa obwodnic Chomęcic i Głuchowa.

Ponadto samorząd rozpoczął prace nad dokumentacją węzła transportowego oraz tunelu pod torami kolejowymi linii E20. Współpracuje w tym zakresie z władzami Poznania i starostwem powiatowym. Inwestycja ma rozwiązać problemy komunikacyjne, które dają się we znaki na granicy Poznania i Plewisk. Mieszkańcy mają nadzieję, że tunel powstanie, a korki przed przejazdem kolejowym przejdą do historii.

Dawid Kwiecień

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej