Kulturowe bogactwo podszyte historią

W Polsce istnieje obecnie 14 miejscowości o nazwie Zakrzewo. To spora konkurencja i ambitne wyzwanie dla stworzenia unikalnej i rozpoznawalnej marki. Jednak Zakrzewo położone w powiecie złotowskim w Wielkopolsce ma ku temu odpowiednie predyspozycje.

Marek Buława, wójt Zakrzewa, pytany o plany dotyczące wykreowania marki samorządu wskazuje na dwa elementy. – Pierwszym jest bogata historia. W przeszłości obecne tereny gminy należały do Niemiec, jednocześnie to tu mieścił się Dom Polski, wokół którego obracały się środowiska polonijne, chcące pielęgnować swoje tradycje i kulturę. Przewodził im ksiądz dr Bolesław Domański, to właśnie on wybudował Dom Polski, był również prezesem Związku Polaków w Niemczech. Historie związane z tą przeszłością są pielęgnowane do dziś. Rok 2018 został uchwalony przez Senat rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła (ideowej podstawy działalności Związku Powiatów w Niemczech – przyp. red.), a 101-letni mieszkaniec Zakrzewa, który jest ostatnim z żyjących uczestników Kongresu Berlińskiego, w ramach obchodów został uhonorowany Medalem Senatu RP – mówi wójt. – Drugim elementem naszej strategii jest współczesna kultura i organizowane przez zakrzewian wydarzenia, wśród których jest między innymi Blues Express Festival, liczący już 27 edycji – dodaje.

Festiwal został wymyślony i jest organizowany do dzisiaj przez Henryka Szopińskiego, zakrzewianina oraz pracownika tutejszego ośrodka kultury. Co interesujące i wyjątkowe, każda z edycji ma swój początek w … Poznaniu. To z dworca głównego stolicy Wielkopolski wyruszają wagony ciągnięte przez zabytkowy parowóz, który zabiera melomanów w muzyczną podróż. Pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach – między innymi w Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence – a każdy postój wiąże się z około godzinnym koncertem. Oczywiście najważniejsza jest ostatnia stacja, czyli Zakrzewo, gdzie nad Jeziorem Proboszczowskim odbywa się główny koncert z udziałem gwiazd z różnych stron Polski i świata.

Jeśli przyjrzeć się specyfice ludzi zamieszkujących Zakrzewo, to wcale nie dziwi fakt, że tak duże wydarzenie muzyczne odbywa się właśnie w tej niewielkiej, pięciotysięcznej gminie. Wójt z dumą mówi o bogatych zasobach ludzkich Zakrzewa. – Działają tu aż trzy chóry: Gromada, Wrzos oraz Tęcza, który za trzy lata będzie obchodził setną rocznicę powstania. Dom kultury organizuje poza Blues Express Festival również ogólnopolski festiwal folklorystyczny „Z przytupem”, na który przyjeżdżają zespoły z całej Polski, prezentując kulturę swoich regionów oraz małych ojczyzn. Ponadto co roku, w okresie od lipca do września, starsi mieszkańcy Zakrzewa pod przewodnictwem Mikołaja Mikołajczyka organizują spektakle z udziałem znanych tancerzy i artystów, jak między innymi Edyta Herbuś czy Adam Ferency. Grupa w swoim portfolio ma nawet występy na deskach poznańskich oraz warszawskich teatrów – mówi Marek Buława.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej