Lazurowe Bemowo stawia na przyszłość

Luksusowe i nowoczesne osiedla, bezpieczeństwo i okalająca budynki przyroda – brzmi jak wizja deweloperska? To SM „Lazurowa” z Warszawy prężnie rozwija swoje inwestycje na Bemowie. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu spółdzielnia oddaje ostatnie mieszkania i już planuje kolejne inwestycje. Przepis na sukces? Połączenie spółdzielczych fundamentów z nowoczesnym budownictwem.

Sukces zakończonej w 2015 roku inwestycji „Lazurowy zakątek” to efekt dużego zainteresowania nabywców i idealnej lokalizacji osiedla. W jej ramach zbudowano 111 lokali mieszkalnych i 13 użytkowych, które w całości sprzedały się na długo przed zakończeniem budowy. Dzięki temu sukcesowi, kolejna inwestycja jaką jest osiedle „Lazurowe Ogrody” powstaje przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Teren objęty projektem to obszar o powierzchni 14 tys.m2. Projekt inwestycji przewiduje powstanie 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, pięcio-, siedmio i dziesięciokondygnacyjnych z 218 mieszkaniami o zróżnicowanej powierzchni: od 32 m2 do 115 m2. Kompleks zabudowy mieszkaniowej uzupełniony będzie garażami podziemnymi oraz zewnętrznymi miejscami postojowymi zabezpieczającymi potrzeby mieszkańców. Dodatkowo powstało 10 lokali użytkowych o łącznej powierzchni 1500 m2, które w większości zostały przeznaczone pod wynajem na punkty handlowo-usługowe i placówki oświatowe. Zabudowa została zaprojektowana w wysokim standardzie, z użyciem nowoczesnych materiałów. Przyjęte rozwiązania budowlane, materiałowe i instalacyjne odpowiadają wysokim parametrom energooszczędności.

Duże nasycenie zieleni tworzy region ciszy i spokoju na mapie Warszawy, dzięki czemu ulica Szeligowska stała się wewnętrzną droga osiedlową. To znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo, zmniejszając jednocześnie ruch drogowy i ilość spalin. Zależało nam na stworzeniu kompleksowego miejsca do życia, szczególnie dla młodych rodzin z dziećmi. Pod każdym budynkiem jest garaż podziemny, istnieją liczne sklepy i punkty usługowe. W bliskim sąsiedztwie są szkoły, przedszkola i żłobki. Jest to doskonały punkt komunikacyjny dla osób podróżujących samochodem i komunikacją miejską, a co najważniejsze zapowiadają, ze budowa metra będzie na Bemowie kontynuowana mówi Zbigniew Gaca-Richter, prezes zarządu SM „Lazurowa”.

Perspektywa rozwoju Bemowa podwyższa atrakcyjność budowanych mieszkań. Lokalizacja i bardzo przyjazna infrastruktura drogowa zapewniają szybkie skomunikowanie z lotniskiem, centrum i pozostałymi dzielnicami Warszawy oraz innymi dużymi miastami. Dodatkowo infrastruktura komunikacji publicznej jest dobrze rozbudowana, w okolicy są trzy linie tramwajowe i dziewięć autobusowych, a budowane metro będzie dodatkowym ułatwieniem dla mieszkańców. Należy pamiętać o tym, że mimo wysokiego poziomu urbanizacji okolicy, władze stawiają na rozbudowę tras rowerowych i stworzenie obszarów rekreacji i obcowania z żywą naturą. Lazurowe Ogrody cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że w budynkach zarezerwowanych jest prawie 100 proc. lokali. Ich atrakcyjność jest większa dzięki możliwości skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na jesień przyszłego roku.

Lazurowa Przystań

SM „Lazurowa” nie zwalnia tempa i już planuje kolejne inwestycje – oczywiście na Bemowie. Projekt „Lazurowa Przystań” ma rozpocząć się od razu po zakończeniu budowy „Lazurowych Ogrodów”. Będzie to wielorodzinny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i dwupoziomowym garażem podziemnym. Inwestycja będzie liczyć 69 mieszkań, 99 miejsc postojowych (w tym 80 w garażu podziemnym) oraz 430 m2 powierzchni usługowej. Od strony Sterniczej budynek posiada 9 kondygnacji nadziemnych plus antresole, a w pozostałej części 7 kondygnacji. Pod całym budynkiem zaprojektowano garaż dwupoziomowy z wjazdem od ul. Sterniczej.

O innowacyjnym podejściu świadczy również dalekosiężny marketing prowadzony przez spółdzielnię. Reklama inwestycji w komunikacji miejskiej, nowoczesna strona internetowa dedykowana ww. projektom oraz aktywne uczestnictwo w targach mieszkaniowych, gdzie SM „Lazurowa” walczy i dorównuje największym deweloperom.

Recepta na sukces jest bardzo prosta. Inwestycje realizujemy w taki sposób, że ponad połowę zasobów sprzedajemy dla członków spółdzielni po kosztach, a resztę sprzedajemy w cenach deweloperskich. Uzyskaną dzięki temu różnicę finansową, którą śmiało możemy nazwać zyskiem, przeznaczamy na utrzymanie i remonty starych zasobów – podkreśla prezes Z. Gaca-Richter. – Niestety niestabilność przepisów może przeszkadzać wielu podmiotom spółdzielczym realizację podobnych celów. Każda opcja polityczna, która wygra wybory, próbuje grzebać w prawie spółdzielczym, co powoduje problemy przy długoterminowych inwestycjach. Kłopotliwe są również roczne kadencje, powodujące m.in. destabilizację w pracy. Problemem jest też popularne wśród wielu spółdzielców podejście, żeby się nie wychylać. A co za tym idzie? Nie rozwijać.

Wojciech Grabarczyk

O spółdzielni

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lazurowa” powstała w wyniku podziału jednej z największych warszawskich Spółdzielni. Liczy 18 budynków mieszkalnych i 3 pawilony usługowe. Ponad 1340 lokali zamieszkuje ok. 2 500 mieszkańców. W 2002 roku Spółdzielnia nabyła w użytkowanie wieczyste prawie 14,5 ha gruntów, na które składają się nie tylko liczne tereny zielone, ale także 3 działki inwestycyjne oraz 6 parkingów w tym 4 użytkowane jako tzw. parkingi społeczne. Spółdzielnia nie ogranicza się jedynie do zarządzania istniejącymi nieruchomościami, ale stawia na ciągły rozwój. Dzięki inwestycji „Lazurowy zakątek” zasłynęła na warszawskim rynku budownictwa mieszkaniowego i udowodniła, że pomimo niepewności wynikających ze zmian w prawie, spółdzielnia może się rozwijać i z powodzeniem prowadzić działalność inwestycyjną. Maksymalnie wykorzystuje potencjał, który tkwi zarówno w postaci atrakcyjnych gruntów, jak i kadrze pracowników spółdzielni. Stawia na młodych, ambitnych pracowników i wspiera ich niezbędnym doświadczeniem. Łączy dwa aspekty modelu zarządzania oparty na wprowadzaniu innowacyjnych przedsięwzięć bez zbędnego ryzyka. Nadrzędnym celem, który kieruje się zarząd spółdzielni w codziennej działalności jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspokajanie ich potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych.

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej