LG Chem inwestuję w nową fabrykę

LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. otrzymała od działającej w imieniu Ministerstwa Rozwoju Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy Wrocław- Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro – Park Wisłosan. Dzięki inwestycji LG Chem w Polsce powstanie największa w Europie fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych.  

Fabryka LG Chem ma być ukończona w 2018 roku i będzie wstanie wyprodukować nawet 100 000 sztuk wysokowydajnych baterii przeznaczonych do samochodów elektrycznych. Ponadto LG Chem zainwestowała w ostatnim czasie 1,4 mld zł w LG Chem Wrocław Energy oraz udzieliła spółce gwarancji kredytowej o wartości 2,8 mld zł. Inwestycja ta jest uznawana za ważny krok w realizacji rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności.

„Globalne innowacyjne firmy coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce do inwestowania. To dowód na to, że wprowadzane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku. Kolejna tak duża inwestycja LG to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Projekt niesie nową jakość w inwestycjach bezpośrednich w Polsce, stanowiąc kamień milowy w rozwoju elektromobilności. Polska dzięki inwestycji LG stanie się głównym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych dla przemysłu samochodowego w Europie” – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

„Spodziewamy się szybkiego wzrostu rynku elektromobilności w Europie, ponieważ wiele europejskich rządów dąży do rozpowszechniania przyjaznych dla środowiska technologii. Spółka LG Chem wybrała Polskę jako najbardziej konkurencyjną lokalizację produkcji na potrzeby koncernów samochodowych w Europie i na świecie. Budowany w Kobierzycach zakład będzie w pełni „inteligentną fabryką”, w której będą produkowane najnowocześniejsze baterie litowo-jonowe do samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii. Planujemy stworzyć we Wrocławiu globalne centrum elektromobilności, nadal inwestując w tym regionie. Bardzo cenimy sobie wsparcie polskich władz i mamy nadzieję na dalszą bliską współpracę w przyszłości” – powiedział Chang-Beom Kang, wiceprezes LG Chem Ltd.

W nowej fabryce pracę znajdzie około 2500 osób, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa. Utworzenie ośrodka badawczo- rozwojowego będzie okazją do znalezienia zatrudnienia dla około 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. Koncern planuję również nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

„Cieszymy się, że inwestorzy doceniają potencjał specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez ARP. O atrakcyjności decydują przede wszystkim wysokie kwalifikacje pracowników oraz możliwości kooperacyjne, które przyciągają duże innowacyjne projekty. Kolejna inwestycja LG w podstrefie Wrocław-Kobierzyce to również dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla nowej branży. Rozmowy o możliwościach współpracy, nie tylko w sprawie poddostaw, ale również prac rozwojowych, przynoszą oczekiwane efekty. W podstrefie Wrocław-Kobierzyce rozpoczęły się już inwestycje firm kooperujących z LG Chem” – powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Fabryka LG Chem to kolejna duża inwestycja po Toyocie, Fiacie, Volkswagenie i Daimlerze, którą udało się przyciągnąć dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju i podległym mu instytucjom.