Lokalna fabryka – globalny zasięg

O historii Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku i planach na przyszłość mówi Grzegorz Jasiński – prezes zarządu.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku istnieje od 80 lat. Proszę przybliżyć jej historię i powiedzieć, jaki jest zakres jej działalności?

Firma powstała w 1938 roku i początkowo zajmowała się wytwarzaniem amunicji. Dekadę później zmieniliśmy profil działalności i jako pierwsza fabryka w Polsce rozpoczęliśmy produkcje łożysk tocznych. Ciągły rozwój i realizowane inwestycje sprawiły, że spółka stała się liderem w swojej branży. Aktualnie produkujemy ponad 1,5 tys. rodzajów łożysk oraz jesteśmy dostawcą kutych i toczonych półfabrykatów stalowych, wrzecion szlifierskich i prowadnic tocznych. Nasze produkty występują wszędzie tam, gdzie obecny jest ruch. Wytwarzamy i dostarczamy łożyska dla renomowanych światowych marek, takich jak Scania, Renault czy Peugeot. Obecnie zatrudniamy ponad 2 tys. pracowników, których kwalifikacje i zaangażowanie umożliwiają produkcję około 13 mln sztuk łożysk rocznie w trzech grupach konstrukcyjnych: kulkowych, walcowych i stożkowych. Do produkcji wykorzystujemy stal, której jakość jest weryfikowana zarówno przed, jak i po przetworzeniu.

Własne Centrum B+R, profesjonalne laboratoria oraz dział budowy maszyn i produkcji narzędzi specjalnych sprawiają, że mamy pełną kontrolę nad każdym etapem produkcji. Nasze łożyska wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym, hutniczym, górniczym czy zbrojeniowym.

Realizują Państwo projekt dotyczący budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jakie są główne założenia tej inwestycji?

Głównym celem projektu jest utworzenie centrum badawczorozwojowego, które umożliwi spółce udoskonalanie istniejących konstrukcji łożysk tocznych oraz opracowanie nowych, innowacyjnych produktów. Dofinansowanie otrzymane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój pozwoli na zakup niezbędnej aparatury laboratoryjnej, wyposażenia warsztatu przygotowania prób i specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Wszystkie te działania będą służyć opracowaniu i produkcji łożysk o dużo lepszych parametrach związanych ze szczelnością, trwałością, odpornością na wysoką temperaturę i drgania. Inwestycja zakłada również wprowadzenie do praktyki przedsiębiorstwa znacząco ulepszonych metod wykorzystywanych w procesie wytwórczym, które pozwolą na optymalizację kosztów produkcji. Realizacja projektu bezpośrednio wpłynie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa i ugruntowanie jego pozycji na rynku. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 27 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.

 

fot. flt.krasnik.pl