Manufaktura IT

Alplast to prężnie rozwijająca się firma elektroniczna z polskim kapitałem, która konkuruje z takimi gigantami jak Dell czy HP. O budowaniu pozycji na rynku mówi Grzegorz Woskobojnikow.

Czym zajmuje się Towarzystwo Handlowe Alplast?
Podstawowym profilem naszej działalności jest produkcja urządzeń komputerowych – głównie komputerów stacjonarnych. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która samodzielnie produkuje obudowy komputerowe wykorzystywane później do tworzenia autorskich rozwiązań sprzętowych. W najbliższym czasie uruchomimy również pierwszy w kraju zakład specjalizujący się w wytwarzaniu modułowych zasilaczy komputerowych, na które posiadamy patent. W naszej ofercie znajdują się również szafki na sprzęt elektroniczny, a także zyskujące coraz większą popularność wózki na laptopy. Dwa lata temu stworzyliśmy dział zajmujący się produkcją akcesoriów z zakresu home design, w którym tworzymy różnego rodzaju dekoracje do biur i domów – głównie z metalu. Można więc powiedzieć, że jesteśmy zakładem wielobranżowym posiadającym infrastrukturę, która umożliwia tworzenie sprzętu elektronicznego i dekoracyjno-użytkowych wyrobów metalowych.

Kto jest głównym odbiorcą Państwa produktów?
Jednym z naszych głównych odbiorców są szkoły. Nasza oferta koncentruje się na wyposażeniu sal multimedialnych oraz produkcji szafek szkolnych i wózków na laptopy. Obecnie prowadzimy intensywne prace B+R mające na celu wprowadzenie na rynek nowej generacji szaf na laptopy, które oprócz podstawowych funkcji: przechowywania i ładowania laptopów, będą oferować funkcjonalności związane z naprawą i diagnostyką problemów, przywracaniem do żądanego stanu czy przygotowaniem urządzeń pod konkretne zajęcia. Wszystko to odbędzie się za pomocą jednej komendy i nie będzie wymagać od nauczyciela fachowej wiedzy.

Z jakimi problemami muszą się Państwo mierzyć?
Nasze produkty skierowane są głównie do podmiotów instytucjonalnych, co stawia przed nami pewnego rodzaju wyzwania. Duże zamówienia publiczne realizowane są według ściśle określonego sposobu postępowania. Opis przedmiotu zamówienia często dostosowany jest do ofert dużych zagranicznych korporacji, takich jak Dell czy HP, które stosując produkcję wieloseryjną, zalewają rynek produktami o określonych parametrach. Mniejsi gracze nie mogą się do tych warunków dostosować ze względu na brak dostępności wymaganych podzespołów. Chcąc zaznaczyć swoją pozycję na rynku, musieliśmy stać się samowystarczalni i rozpocząć produkcję komponentów, które będą spełniały wymagania zawarte w specyfikacji. To dlatego zaczęliśmy tworzyć własne obudowy komputerowe, zasilacze, podzespoły elektroniczne czy modyfikować płyty główne. W tym celu otworzyliśmy własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które koncentruje swoje wysiłki na opracowywaniu innowacji, które mogą sprostać rozwiązaniom technologicznym wprowadzanym przez międzynarodowe korporacje. Nie jesteśmy nastawieni na produkcję masową. Staliśmy się raczej profesjonalną manufakturą niż wielką fabryką. W gruncie rzeczy wyszło nam to na dobre, bo w stu procentach możemy skupić się na jakości naszych produktów, zapewnić szybką i sprawną obsługę serwisową i przede wszystkim wytwarzać urządzenia „szyte na miarę” potrzeb zamawiającego.