Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 1 mld zł więcej na naukę

Jak zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce w przyszłym roku przeznaczyć dodatkowy miliard złotych na naukę i szkolnictwo wyższe. Jest to efekt ogłoszenia Konstytucji dla Nauki, które miało miejsce podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Zdaniem Jarosława Gowina, zwiększanie dotacji na naukę i szkolnictwo wyższe to ważna kwestia, bez której wdrażanie Konstytucji dla Nauki nie przyniesie żadnych efektów.  Ponadto ministerstwo chce uelastycznić sposób zarządzania finansami przez poszczególne uczelnie.  Obecnie każde dofinansowanie wymaga od uczelni, by pieniądze z niego pochodzące były wydawane zgodnie z góry przyjetym przeznaczeniem. Nowe przepisy mają to ułatwić.

– Od początku powtarzałem, że reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę i że dołożę wszelkich wysiłków, aby tak się stało – podkreślał wicepremier Gowin. – Chcemy przekonać Polaków, że warto inwestować w naukę i szkolnictwo wyższe. Bez wzmocnienia uczelni i badań nie ma mowy o dalszym rozwoju naszego kraju – dodał.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej