Morawica kusi inwestorów

Termetal - nowy inwestor na terenach w Debskiej Woli

W sercu woj. świętokrzyskiego znajduje się doskonałe miejsce do ulokowania inwestycji. I nie chodzi o Kielce, lecz o graniczącą ze stolicą regionu Morawicę, która wabi przedsiębiorców wypracowaną przez lata ofertą inwestycyjną.

Władze samorządowe Morawicy postawiły na dynamiczny rozwój gospodarczy, rozwijając wszystkie sektory wpływające na życie mieszkańców, tj. budownictwo mieszkaniowe, oświatę, kulturę czy sport. Ale nie zapominają o tym, że siłę samorządu budują również inwestorzy.

Tereny inwestycyjne - Dębska Wola
Tereny inwestycyjne – Dębska Wola

– Stworzyliśmy doskonałe warunki do lokalizacji kapitału, poprzez kompleksowe przygotowanie gruntów inwestycyjnych, system ulg i zwolnień podatkowych oraz utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej – wymienia Marian Buras, wieloletni wójt, a obecnie burmistrz Miasta i Gminy Morawica.

Wyjątkowość tutejszej oferty inwestycyjnej opiera się na trzech filarach. Po pierwsze – dobra lokalizacja gruntów. Morawica należy do Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego. Warto jednak dodać, że w promieniu 200 km znajdują się największe polskie metropolie – Warszawa, Łódź, Kraków, Górny Śląsk i inne duże miasta wojewódzkie, jak Lublin oraz Rzeszów.

Po drugie – tereny te posiadają uregulowany stan prawny. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego opracowany jest na obszarze całej gminy. Ponadto właścicielem wszystkich gruntów inwestycyjnych jest gmina, co zdecydowanie ułatwia procedurę zakupu wybranej działki.

Firmy zlokalizowane na terenach inwestycyjnych w Bilczy
Firmy zlokalizowane na terenach inwestycyjnych w Bilczy

I wreszcie po trzecie – 80 ha gruntów inwestycyjnych zostało włączonych do specjalnej strefy ekonomicznej. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości do 70 proc. Obecnie Morawica oferuje 55 ha terenów przeznaczonych pod inwestycje, z czego w SSE Starachowice znajduje się 30 ha.

Burmistrz Morawicy zaznacza, że gmina może się poszczycić wieloma certyfikatami, m.in. Grunt na Medal czy Gmina Fair Play. Ale nie to jest jego zdaniem najważniejsze.

– Największym uznaniem są dla nas decyzje przedsiębiorców z Polski, Szwecji, Francji, Niemiec czy Włoch, którzy swój kapitał ulokowali w naszej gminie. Cieszy nas, że ich firmy stale się rozwijają, inwestują, angażują się w życie lokalnej społeczności. Ich zadowolenie stanowi dla nas zawsze najlepszą rekomendację – podkreśla Marian Buras.