Nauka dla każdego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Fundacją Młodej Nauki uruchomiło pierwszą polską platformę typu MOOC, zawierającą kursy online.

Wirtualne kursy zostały opracowane przez polskie ośrodki akademickie, we współpracy ze środowiskami biznesowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Ich celem jest umożliwienie edukowania się przez całe życie (koncepcja lifelong learning) przez wszystkie grupy społeczne.

– Technologiczna rewolucja, również w obszarze kształcenia, dokonuje się na naszych oczach. Już dzisiaj na świecie ponad 80 mln studentów korzysta z platform, oferujących kursy typu MOOC. Ponad 800 uczelni udostępnia swoje kursy studentom na całym świecie. Są one wsparciem i uzupełnieniem tradycyjnych form kształcenia, gdzie najważniejsza jest relacja mistrz-uczeń – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński podczas przemówienia inaugurującego platformę Polski MOOC.

Nad rozwiązaniami technologicznymi pracował Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Pierwsze kursy zostały już opracowane, a kolejne mają być dodawane na bieżąco. Ponadto Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs „Kurs na MOOC”, skierowany do szkół wyższych, które mają uzupełniać bazę merytoryczną platformy.

 

fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej