NCBR podpisało porozumienie z samorządami. Na ulice wyjedzie 600 ekologicznych autobusów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało porozumienia z 24 samorządami w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny. Oznacza to, że w 2020 roku na ulice może wyjechać 600 nowych, ekologicznych autobusów.

Program został ogłoszony na początku tego roku w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zdecydowało, że będzie on realizowany w ramach partnerstwa innowacyjnego – trybu, w którym państwo przyjmuje rolę tzw. inteligentnego zamawiającego, by kreować rynek dla nowatorskich produktów. W ramach programu ma zostać skonstruowana i wyprodukowana pierwsza seria ekologicznych autobusów, a oprócz tego powstaną również stacje ładowania pojazdów.

– Stawiamy na bezemisyjny, przyjazny mieszkańcom polskich miast transport publiczny. Myślimy kompleksowo nie tylko o produkcji, ale także o eksploatacji autobusów nowej generacji i skupiamy się na realizacji konkretnych celów, które sprawią, że elektromobilność stanie się faktem. Jestem przekonany, że połączenie nowatorskiego podejścia do finansowania innowacji, ponadresortowej współpracy i bezpośredniego zaangażowania władz samorządowych sprawi, że program NCBR przyniesie zamierzone efekty – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W prace badawczo-rozwojowe ma zostać zainwestowane 100 mln zł. Zdaniem prof. Macieja Chorowskiego, dyrektora NCBR, realizacja programu pozwoli nie tylko stworzyć linię autobusów nowej generacji, ale w przyszłości umożliwi także dalszy rozwój tych pojazdów z wykorzystaniem technologii, które dziś jeszcze nie istnieją.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej