NCBR stawia na systemy bezzałogowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce zwiększyć konkurencyjność oraz innowacyjność polskiego sektora systemów bezzałogowych. W tym celu już po raz drugi został uruchomiony konkurs w ramach programu INNOSBZ. Skierowany jest on do zarówno do pojedynczych przedsiębiorstw, jak i konsorcjów.

Wybrane podmioty otrzymają pieniądze na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. NCBR dopuszcza również, by w ramach projektów odbywały się prace wdrożeniowe. Kwota alokacji w konkursie wynosi 50 mln zł, podczas gdy minimalna wartość kosztów kwalifikowanych to 2 mln zł, a maksymalna 20 mln zł.

– Nie ustajemy w dążeniu aby nadać polskiej gospodarce innowacyjny charakter. Dlatego inwestujemy w dynamicznie rozwijające się branże, w których możliwe jest wykorzystanie potencjału polskich naukowców i przedsiębiorców. Systemy bezzałogowe to bez wątpienia dziedzina już dziś przyciągająca uwagę, chcemy jednak by już niedługo, przyciągały ją przede wszystkim konkretne, praktyczne i profesjonalne rozwiązania, które nie tylko przyjmą się na polskim rynku, ale również za granicą – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ramach projektu będą realizowane prace nie tylko nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, ale również platformami lądowymi i wodnymi, podsystemami czy też aplikacjami przemysłowymi.

Jest to już drugi konkurs w ramach programu INNOSBZ. W poprzedniej edycji wyłoniono 12 projektów, które w sumie otrzymaly 44 mln zł dofinansowania. Dotyczyły one między innymi latającej platformy hybrydowej do zadań szybkiego reagowania czy też głowicy optoeloktronicznej, której celem było wykrywanie zagrożeń. Jak podkreśla NCBR, wybierane są podmioty, których prace mogą być wykorzystywane nie tylko w dziedzinie bezpieczeństwa, ale również rolnictwie czy leśnictwie.

– INNOSBZ to kolejny program sektorowy, z którym wiążemy duże nadzieje, ponieważ możliwości zastosowania systemów bezzałogowych jest bardzo wiele. Najlepsze projekty, oprócz funduszy na prace badawczo-rozwojowe, mają także szansę na komercjalizację i wejście na rynek. Każdy aplikujący projekt oceniany jest bowiem nie tylko pod względem stopnia innowacyjności technologicznej, ale również pod kątem ekonomicznym. – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nabór wniosków rozpocznie się 16 października i potrwa do 18 grudnia br.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej