Nowa generacja dla transportu szynowego

Założona w 1991 roku spółka KOLTECH, w przeciągu wielu lat swojej działalności przekształciła się z niewielkiego biura projektowego w dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo. Dostarcza kompletne rozwiązania zarówno w produkcji maszyn specjalnych i urządzeń technologicznych do obsługi pojazdów transportu szynowego, jak i kompleksowych wdrożeniach systemów PLM.

Początki spółki KOLTECH nie były łatwe. Cała firma wraz z halą montażową mieściła się w pomieszczeniu wielkości dużego salonu. – Mogliśmy pracować nad jedną maszyną naraz. Projektowaliśmy, montowaliśmy i wysyłaliśmy jedno urządzenie i dopiero wtedy mogliśmy rozpocząć prace nad następnym. Dziś możemy jednocześnie montować kilka obrabiarek. Coraz to większa liczba zamówień skłoniła nas do decyzji o rozbudowaniu kompleksu dla biur, hali montażowej oraz strefy badawczej. Kilka lat temu rozpoczęliśmy szukanie terenów. Z pozoru błahe problemy blokowały naszą inwestycję. Ostatecznie spotkałem się z władzami Raciborza i to właśnie za namową prezydenta udało nam się pozyskać idealny teren w strefie ekonomicznej Raciborza. Warto dodać, że prezydent zaproponował pełne wsparcie inwestycji, częściowe zwolnienia podatkowe oraz zapewnił całą infrastrukturę; od dróg po doprowadzenie mediów. Pozwoliło to w trzy i pół miesiąca wybudować zaplecze produkcyjne oraz budynek socjalno-biurowy firmy – mówi pomysłodawca inwestycji Albert Robert Polak. Inwestycja w nową siedzibę dała KOLTECHowi dużo większe możliwości produkcyjne, a co za tym idzie, szybki rozwój. Obecnie spółka znana jest jako Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe KOLTECH, a jego działalność realizowana jest w dwóch oddzielnych pionach: Zakład Mechaniczny (ZM) – prowadzący prace projektowe, wdrożeniowe oraz produkcję w oparciu o własną dokumentację obrabiarek specjalnych i urządzeń technologicznych wykorzystywanych głównie do utrzymywania i renowacji pojazdów szynowych, jak również innych wyspecjalizowanych maszyn dla różnorodnych aplikacji przemysłowych. Z naszych wyrobów korzystają m.in. zajezdnie miejskiego transportu szynowego (metro, tramwaje) oraz kolejowe warsztaty remontowe w 18 krajach świata. Zakład Systemów Inżynierskich (ZSI) – zajmujący się kompleksowymi wdrożeniami systemów PLM (Product Lifecycle Management) jako DASSAULT SYSTEMES Value Solutions Gold Partner. W ramach tej działalności prowadzimy wszechstronne doradztwo w zakresie standaryzacji prac projektowych (np. CAD), optymalizacji wytwarzania NC (CAM; dostarczamy postprocesory) czy zarządzania i nadzoru nad realizacją projektów (np. wg metodyki PRINCE2). Te wszystkie obszary działalności firmy możemy spiąć wspólną platformą informatyczną 3DEXPERIENCE, w której skład wchodzą m.in. znane na rynku narzędzia jak CATIA, DELMIA, SIMULIA oraz ENOVIA. Z powyższymi produktami docieramy do klientów z branż samochodowej, lotniczej, energetycznej czy maszynowej, którym oferujemy kompleksowe wdrożenia wraz ze szkoleniami.

Skoncentrowanie się na kliencie sprawia, że KOLTECH dostarcza produkty, które nie tylko są dostosowane indywidualnie do oczekiwań odbiorców, ale poprzez swoje rozwiązania konstrukcyjne zdecydowanie wyróżniają spośród wszystkich innych tego typu produktów. W ostatnim okresie spółce udało się zaoferować swoje wyroby na rynku francuskim, angielskim oraz brazylijskim, gdzie w tym ostatnim w przeciągu trzech lat udało się sprzedać siedem maszyn. Firma wpisała się w zapotrzebowanie często powiązane z dużymi wydarzeniami sportowymi, takimi jak: mistrzostwa świata w piłce nożnej, olimpiada w Brazylii czy igrzyska zimowe w Rosji, które spowodowały wzrost inwestycji w infrastrukturę kolejową, tabor szynowy, drogi czy mosty. – W ostatnim okresie na krajowym rynku sprzedaliśmy nasze obrabiarki w takich miejscowościach jak Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Poznań, Łódź i Olsztyn. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowań do największego kontraktu, który udało się nam podpisać. Dotyczy on sprzedaży trzech tandemów do Singapuru. Nasze obrabiarki będą obsługiwały trzypoziomowe metro singapurskie, co jest dla nas ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, technicznym i ekonomicznym – dodaje A. R. Polak.

Pod koniec ubiegłego roku do spółki zgłosili się przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej z sugestią współpracy przy tworzeniu tzw. inteligentnej obrabiarki do obróbki zestawów kołowych. Ma to być nowa generacja maszyn, które nie tylko będą służyły do obróbki, ale jednocześnie będą w pełni nadzorowały jej proces technologiczny z możliwością automatycznej korekty powstających błędów. Od dwóch lat analizowane są wszelkie informacje techniczne i technologiczne od naszych klientów, co pozwoli przystąpić do projektowania i budowy nowej maszyny. – Projekt będzie realizowany przez trzy lata przez konsorcjum, przy wsparciu NCBiR. Oprócz nas w konsorcjum znajduje się firma z Wrocławia oraz Politechnika Wrocławska jako jej lider. Dla nas osobiście będzie to fantastyczne przedsięwzięcie, ponieważ będziemy mieli okazję skonstruować, badać oraz sprawdzić w sposób bardzo profesjonalny naszą nową obrabiarkę. Mam nadzieję, że pozwoli to na dalszy rozwój firmy KOLTECH – podsumowuje mój A.R. Polak.

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej