Odważnie w stronę Przemysłu 4.0

Artur Pollak – prezes firmy APA twierdzi, że polskiego rynku nie stać na to, by nie wdrażać technologii związanych z przemysłem 4.0. Dlatego APA wprowadza trendy z nim związane.

Jakimi technologiami zajmuje się APA?
Zajmujemy się zaawansowaną technologią i jak to w technologii bywa – ciężko jest ją pokazać. Przed kilkoma laty podjęliśmy decyzję, że będziemy prezentować technologię od strony użytkowej, by ludzie rozumieli czym jest, co daje człowiekowi i że nie trzeba się jej bać. Pokazujemy, na przekór negatywnym opiniom, że technologia jest piękna, może być użyteczna, komfortowa i efektywna energetycznie. Dlatego stworzyliśmy Black House – showroom technologiczny. W związku z tym, że produkujemy systemy, które sterują wszystkimi zachodzącymi procesami w inteligentnych budynkach, zaprosiliśmy parterów – firmy jak Samsung, Philips, Microsoft, Canon oraz dostawców kin domowych i systemów audio, by móc pokazać w działaniu klientom nasze rozwiązania technologiczne, które jednocześnie są efektywne, poprawiają komfort i jakość naszego życia. Stworzyliśmy również LeonardoLab, gdzie wspólnie z naukowcami z Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej opracowujemy rozwiązania dla osób potrzebujących wsparcia od technologii, traktując człowieka jako model wszechświata.

Czym jest APA Industry?
APA Industry, to przemysłowe rozwiązania dedykowane dla fabryk. Tam zwracamy uwagę na to, aby procesy przemysłowe odbywające się w halach fabrycznych były bezpieczne i zarazem oszczędne. Technologia ta łączy środowisko przemysłu i budownictwa. Utworzyliśmy platformę przemysłu 4.0 – NAZCA, która łączy wszystkie technologie wspomagające pracę systemów. Ideą przemysłu 4.0 jest wykorzystanie wszystkich informacji które są dostępne, przeanalizowanie ich, wyciągnięcie wniosków oraz poprawienie procesu. Dzięki naszej platformie można to robić w trybie online 7/24/365. APA Industry umożliwia podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o prawdziwe dane.

Czym jest zrównoważone budownictwo i czy firma podąża za rozwojem tej dziedziny?
Tak, firma zdecydowanie podąża za rozwojem zrównoważonego budownictwa. Zajmujemy się optymalizacją procesów energetycznych pod względem kosztów. Bardzo często w budynkach są stosowane technologie, które nie są efektywne. Dlatego od wielu lat np. mierzymy efektywność paneli fotowoltaicznych. Ostatnio w centrum R+D badamy wiatraki. Badamy wpływ różnych technologii na siebie, by architekci czy projektanci podejmowali decyzje oparte o prawdziwe wyniki pomiarowe, a nie deklaracje handlowe. W strukturze budynku APA zainwestowaliśmy w budowę zrobotyzowanej szklarni eksperymentalnej. Mówimy o tym, że powierzchnie, które nie są wykorzystywane przez użytkowników mogą być wykorzystane np. by zmniejszyć emisję CO2. Promujemy zielone dachy, optymalizujemy proces konsumpcji energii, pokazując jak zmniejszenie konsumowanej energii przekłada się na zmniejszenie emisji CO2. Pokazujemy, ze efektywne wykorzystanie OZE daje konkretne korzyści.

Dlaczego przedsiębiorcy boją się technologii? Czy jest to spowodowane niedojrzałością polskiego rynku?
Uważam, że polskiego rynku nie stać na to, by nie wdrażać technologii związanych z przemysłem 4.0. Firmy, które w tym kierunku nie pójdą, będą hamowały rozwój gospodarczy – swój i krajowy. Wszystkie firmy zachodnie inwestują w tego typu technologie, dzięki czemu uzyskują przewagę konkurencyjną. To są elementy od których nie ma ucieczki. Możemy powiedzieć, że nie lubimy technologii, ale wszyscy z niej mimowolnie na co dzień z nich korzystamy. Świat przyspieszył, dlatego wszyscy ci, którzy się boją i nie chcą wdrażać nowych technologii, zostaną wykluczeni cyfrowo. Tak samo z Przemysłem 4.0 – kto się nie dostosuje, zniknie z rynku.