PiS: dwukadencyjność tak, ale jeszcze nie teraz

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński ogłosił, że zasada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów nie będzie jeszcze dotyczyła najbliższych wyborów samorządowych. Prawo i Sprawiedliwość podtrzymuje chęć realizacji tego pomysłu, ale chce wprowadzić go w życie z opóżnieniem.

– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – zarówno stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, jak i Prezydenta – doszliśmy do wniosku, że podtrzymujemy zasadę dwóch kadencji dla osób pełniących funkcje jednoosobowe, ale z karencją, to znaczy z odłożenieniem jej na okres dwóch kadencji – powiedział prezes Jarosław Kaczyński. – Nie chcemy uczynić czegoś, co być może zostałoby potraktowane przez niektórych jako złamanie pewnych reguł prawa – dodał prezes.

Jednocześnie Jarosław Kaczyński podkreślił, że przesunięcie wprowadzenia dwukadencyjności nie oznacza rezygnacji z tego pomysłu. Jak tłumaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości, konieczne jest oczyszczenie samorządów, w których od wielu lat rządzą nie pojedyncze osoby, a całe grupy.

 

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej