PKP PLK inwestuje w nowoczesny sprzęt

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zakup 36 specjalistycznych pojazdów do utrzymania infrastruktury kolejowej. Całkowita wartość inwestycji wynosi 125 mln zł, z czego część środków pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Zakup pojazdów to kolejna inwestycja PKP PLK zwiększająca bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Bezpieczeństwo traktujemy priorytetowo, dlatego w projektach Krajowego Programu Kolejowego znajduje się m.in. modernizacja urządzeń i przejazdów. Celem są bezpieczne, sprawne podróże i poprawa warunków do przewozu towarów” – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dzięki nowym pojazdom poprawi się bezpieczeństwo sieci kolejowej, a prace remontowe będą prowadzone szybciej, co znacznie usprawni kursowanie pociągów. Zamówione wózki motorowe mają większą moc i są szybsze od tych używanych obecnie. Nowe maszyny mogą poruszać się z prędkością 100 km/h i są sterowane przez jedną osobę. Nowa inwestycja umożliwi szybszy transport i wsparcie techniczne pracowników przy naprawach i usuwaniu usterek na torach. Zakupiony sprzęt posiada żuraw wyładunkowy i funkcję odśnieżania. Zamówione pojazdy trafią do zespołów technicznych w całym kraju. Na ten rok planowana jest dostawa 6 maszyn.

„Dla bezpieczeństwa przewozów kolejowych konsekwentnie prowadzimy działania w obszarze pracowniczym, organizacyjnym, technicznym oraz inwestycyjnym. 36 nowych pojazdów wykorzystamy dla zwiększenia bezpieczeństwa na torach. Prace z wykorzystaniem nowego sprzętu będą szybsze i pozwolą skrócić czas napraw. Dla podróżnych oznacza to planowe podróże” – powiedział Antoni Jasiński, członek Zarządu PKP PLK.

PKP PLK planuję również zakup pojazdu do kontroli obiektów inżynieryjnych, który dzięki wysięgnikowi z koszem, umożliwi przegląd trudno dostępnych miejsc. Urządzenie będzie poruszać się zarówno po torach, jak i po drogach, co umożliwi sprawny dojazd. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”.