Pogoda na Żerków

Gmina Żerków to pięknie ukształtowany teren w województwie wielkopolskim. Jedyne takie miejsce, gdzie przyroda stwarza niebywałe warunki do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, a samorząd aktywnie je wykorzystuje. Na wypoczynek warto udać się do Żerkowa.

Burmistrz Jacek Jędraszczyk stara się stworzyć możliwości dla wszystkich turystów, zarówno tych wakacyjnych, jak i tych weekendowych. W szerokiej gamie atrakcji turystycznych region stawia na sport na wolnym powietrzu. To przede wszystkim szlaki przygotowane pod biegi przełajowe, ścieżki rowerowe i spływy kajakowe, ale także zrewitalizowane największe odkryte baseny w województwie. Żerków jest stolicą Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. To przepiękny teren dający możliwość wypoczynku oraz podziwiania przyrody nie popsutej działaniami człowieka. Część terenów chronionych leży bezpośrednio w granicach gminy, co gwarantuje nienaruszalność tego wyjątkowego ekosystemu.

Wśród aktywności, jakie można uprawiać na terenie gminy można wyróżnić m.in.: spływy kajakowe. To właśnie tu rzeka Prosna wpada do Warty. Należy podkreślić jej wyjątkową wartość, ponieważ w tym miejscu ma ona charakter rzeki górskiej, co oznacza, że płynie z prędkością około 8 km/h i jest wyzwaniem dla początkujących. Ponadto, w regionie funkcjonuje gęsta sieć dróg rowerowych ze 120 rowerami gotowymi do wypożyczenia. Są to rowery damskie, męskie oraz dziecięce o różnej wielkości. Co roku wiosną na terenie gminy odbywają się ponadregionalne zawody MTB. Trasy przygotowywane są z myślą o wszystkich uczestnikach od tych najmłodszych po zaawansowanych miłośników tego sportu. Region żerkowski od lat słynie również z terenów sprzyjających biegom przełajowym, co szczególnie widać w okresie wakacyjnym. Organizowane są wtedy zawody, z których punkty zliczane są również do tabel zawodniczych. W ostatnich latach zrewitalizowano największy odkryty basen w Wielkopolsce. Jest to basen z historią, funkcjonuje w tym miejscu od 1943 r. i to właśnie tu po wojnie trenowała polska kadra olimpijska. Cztery baseny o różnej wielkości i głębokości dostępne są w sezonie letnim codziennie w godzinach od 10:00 do 19:45. Teren przystosowany jest do korzystania również przez osoby niepełnosprawne.

Dla poszukiwaczy śladów historii gmina ma wiele atrakcji. Począwszy od centrum Żerkowa, gdzie zachował się zabytkowy układ urbanistyczny miasteczka, poprzez spacery po pobliskich terenach, gdzie nie sposób nie odwiedzić barokowego kościoła w Żerkowie, którego historia sięga początków XVIII w., czy też zgłębić historii Powstania Wielkopolskiego. Szczegółowy wykaz zabytków regionu umieszczony jest w witrynie internetowej gminy. Wśród zabytków techniki warto wyróżnić przeprawę promową przez rzekę Wartę w miejscowości Pogorzelica. Prom napędzany jest siłą płynącej wody. Przeprawa do dziś funkcjonuje, a prom pływa w obu kierunkach. Na niepogodę również przygotowano atrakcje dla gości. W ramach Ośrodka Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskiego Centrum Kultury wybudowano sześciotorową kręgielnię. Ponadto w Śmiełowie funkcjonuje Muzeum Adama Mickiewicza Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Żerków gwarantuje udany wypoczynek.