Polski kosmiczny listopad

Listopad to ważny miesiąc dla polskiego sektora kosmicznego. W najbliższych tygodniach na Marsie wyląduje sonda InSight NASA, w przestrzeń kosmiczną zostaną wyniesione 3 satelity, a ponadto odbędzie się wystrzelenie prototypu rakiety suborbitalnej. W każdym z tych projektów swój znaczący udział mają polscy naukowcy.

Pierwsze ze znaczących wydarzeń będzie miało miejsce 19 listopada. Wtedy to na rakiecie Falcon 9 zostaną wyniesione trzy satelity – PW-Sat2 opracowany i skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, ICEYE-X2 będący polsko-fińskim projektem oraz satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESEO-S-50, który wyposażony jest w szerokopasmowy system telekomunikacyjny opracowany na Politechnice Wrocławskiej.

Na 26 listopada zaplanowane jest lądowanie na Czerwonej Planecie sondy InSight. To projekt NASA, ale i tu znajdziemy polski akcent. Mechanizm do urządzenia, które ma badać marsjański grunt opracowała firma Astronika, która przy tym projekcie współpracowała z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami oraz ośrodkami badawczymi z Polski.

Na tym nie koniec. W listopadzie z poligonu w Drawsku zostanie wystrzelony prototyp rakiety suborbitalnej. Została ona stworzona przez firmę SpaceForest i jest jedną z dwóch rakiet powstałych w Polsce, która ma służyć w przyszłości do prowadzenia badań w stanie mikrograwitacji. Rakieta zostanie wystrzelona na wysokość 15 km.

– W listopadzie obchodzimy rocznicę przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po 6 latach uczestnictwa w jej programach możemy stwierdzić, że poczyniliśmy znaczny postęp w realizacji polityki kosmicznej. Coraz więcej polskich firm oraz jednostek badawczych i naukowych bierze udział w ważnych międzynarodowych misjach. To cieszy, ponieważ przemysł kosmiczny nie jest tak odległy, jak mogłoby się wydawać. Właściwie codziennie korzystamy z dorobku tej gałęzi – techniki satelitarne towarzyszą nam na każdym kroku. Używając chociażby smartfonów i ich aplikacji, które korzystają m.in. z geolokalizacji. Ale to tylko wycinek praktycznego wykorzystywania satelitów i dostarczanych przez nie danych. Na ich pracy opierają się również takie sektory jak: żegluga, kolej, lotnictwo, obrona i bezpieczeństwo, monitorowanie zagrożeń i klęsk żywiołowych czy telemedycyna. Rozwój przemysłu kosmicznego stanowi znaczący wkład w budowę nowoczesnych technologii i gospodarki cyfrowej – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Najbliższe wydarzenia będą promowane w ramach kampanii „Poland in Space – kosmiczny listopad”. Realizuje je Polska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej