Polski kosmos będzie podlegał minister Emilewicz

Kompetencje związane z krajową polityką kosmiczną mają przynależeć do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To jeden z dwóch resortów, jakie powstały z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju. Nowe ministerstwo objęła dotychczasowa podsekretarz stanu w MR, Jadwiga Emilewicz.

Dotychczasowe Ministerstwo Rozwoju, którym wcześniej kierował wicepremier Mateusz Morawiecki, zostało po objęciu przez niego urzędu Prezesa Rady Ministrów rozbite na dwa resorty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Pierwsze z nich objął po styczniowej rekonstrukcji rządu Jerzy Kwieciński, a drugie Jadwiga Emilewicz.

Jak ustalili dziennikarze „Wyborczej”, polityka kosmiczna, która dotąd leżała w zakresie odpowiedzialności Ministerstwa Rozwoju, teraz będzie w gestii resortu przedsiębiorczości i technologii. Takie rozwiązanie wydaje się logiczne, ponieważ już wcześniej w MR kosmosem zajmowała się Jadwiga Emilewicz, która teraz została właśnie ministrem przedsiębiorczości i technologii.

Szczegółowy zakres kompetencji obydwu nowych ministrów zostanie niebawem doprecyzowany w rozporządzeniach Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów.

 

Źródło: space24.pl

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej