Polski przemysł z tendencją malejącą?

Polski przemysł od początku roku osiąga coraz niższe wartości, pomimo iż wskaźnik PMI cały czas informuje o dynamicznej produkcji i dobrej sytuacji. Czy przedsiębiorcy mogą się czuć zagrożeni?

W sierpniu tego roku wartość wskaźnika PMI wynosiła 51,4 pkt. Analitycy natomiast przewidywali na ten okres 53 pkt. Tak więc polski przemysł osiągnął wartość dużo niższą niż prognozowali eksperci. Najniższą wartość polski przemysł osiągał od października 2016 roku, bo jedynie 50,2 pkt.

Przeprowadzono badanie ankietowe wśród managerów. Zgodnie z ich relacją, sygnalizowane malejące tendencje zaczęły się pogłębiać od lipca 2014. Najniższy wzrost produkcji przemysłowej i zmniejszona ilość zamówień, w tym eksportowych wypadał właśnie w tym okresie. Ponadto pierwszy raz od dłuższego czasu obniżyła się liczba zaległości produkcyjnych, a zwiększyła ilość zapasów. To niestety może negatywnie odbić się na wynikach działających przedsiębiorstw.

Rzeczywiste wyniki natomiast, które osiągają firmy mówią całkowicie coś innego niż wskaźnik PMI. Tendencja wzrostowa produkcji przemysłowej utrzymuje się od dwóch lat nieprzerwanie i póki co, nic nie zapowiada by mogło się to zmienić, a na pewno nie w najbliższych miesiącach.

 

fot. wikipedia