Południe chce wesprzeć finansowo pomorskie gminy

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chce wesprzec pomorskie gminy, które ucierpiały na skutek sierpniownych nawałnic. W tym celu Zarząd Województwa Śląskiego wystąpił do Semiku Województwa.

Efektem rozmów z Zarządem Województwa Pomorskiego jest decyzja, że pomoc trafi do gmin Brusy oraz Sulęczyno. Wsparcie finansowe ma wynosić łącznie 500 tysięcy złotych, ale do zrealizowania tego pomysłu potrzebna jest akceptacja Sejmiku Województwa Śląskiego. Projekt może być uchwalony podczas najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 28 sierpnia. Jeśli uzyska on akceptację, to Brusy – najbardziej poszkodowana gmina – otrzyma 400 tysięcy zł, a Sulęczyno 100 tysięcy. Pomoc jest potrzebna, bo tylko w Brusach straty (międz innymi zerwane dachy, uszkodzenie konstrukcji, zalania) dotknęły około 600 rodzin.

– Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Na tym jednak pomoc finansowa województwa śląskiego może się nie skończyć. Wsparcia chce dodatkowo udzielić część śląskich miast. To Chorzów, Racibórz, Rybnik, Sosnowiec oraz Wodzisław Śląski. Decyzje zostaną podjęte na najbliższych sesjach.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej