PPP to przyszłość samorządów. Jedyna droga po funduszach unijnych

Od modernizacji energetycznej obiektów publicznych po budowę centrum sportowo-rekreacyjnego – władze Płocka chętnie stawiają na inwestycje realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Rozmawiamy z Jackiem Terebusem, zastępcą prezydenta Płocka ds. rozwoju i inwestycji.

• Zdaniem wiceprezydenta, w obecnej sytuacji finansowej samorządów formuła partnerstwa publiczno-prywatnego wydaje się jedyną możliwością realizacji wielu inwestycji publicznych.

• Jak dodaje, PPP jest czymś w rodzaju „złotego środka” w zakresie realizacji zadań publicznych, tym istotniejszym, że po ograniczeniu dostępności funduszy unijnych będzie właściwie jedynym sposobem realizacji większych projektów infrastrukturalnych czy modernizacyjnych.

• PPP PortalSamorzadowy.pl poświęcił tegoroczną edycję Top Inwestycji Komunalnych 2017, które wyłonią najlepsze przedsięwzięcia realizowane przy współpracy podmiotów publicznych i prywatnych w ostatnich 10 latach w Polsce. Zwycięzców poznamy podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 10-12 maja 2017 r.

Tutaj można oddać głos „za” lub „przeciw” każdemu z nominowanych projektów. Głosowanie zakończy się 4 maja o godz. 12.00. Najlepiej oceniony projekt otrzyma specjalną nagrodę od czytelników PortalSamorzadowy.pl.

***

Płock podpisał umowę partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens na modernizację energetyczną obiektów publicznych. Jakie będą z tego korzyści?

Przedmiotem umowy było wykonanie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w Płocku. Kontrakt obejmuje czternaście szkół, siedem przedszkoli, jeden żłobek, basen oraz budynek Urzędu Miasta. Siemens wykonał prace termomodernizacyjne, modernizację instalacji c.o., modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w oparciu o oprawy LED, modernizację trzech kotłowni i montaż pompy ciepła, instalację paneli fotowoltaicznych na basenie oraz wdrożenie systemu zarządzania energią. Co istotne, będzie zdalnie zarządzał energią w tych budynkach. Oczywiście, ryzyko działania tych systemów w okresie kontraktu leży po stronie partnera prywatnego – zapewnił on gwarancję jakości na wszystkie zainstalowane urządzenia w okresie siedemnastu lat.

Poza pracami budowlanymi umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz funkcjonowanie instalacji pobierających energię i media techniczne. Podstawowym efektem realizacji przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej eksploatowanych budynków, a w konsekwencji zmniejszenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej, co prowadzi również do zmniejszenia emisji CO2. Wykonawca zagwarantował średnie obniżenie zużycia energii cieplnej o 25,4 proc.i energii elektrycznej o 32,7 proc. Ważnym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie systemów sterowania temperaturą pomieszczeń. Zarówno monitoring, jak i zarządzanie energią prowadzone będą zdalnie z centrum zarządzania energią firmy Siemens w Warszawie.

Inwestycja została w całości zrealizowana i sfinansowana przez partnera prywatnego w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Kontrakt o wartości 33 mln zł został zawarty na 17 lat. Warto wspomnieć, że zawarta umowa umożliwiała wykorzystanie środków unijnych, o które Urząd Miasta Płocka ubiegał się w trakcie realizacji części inwestycyjnej projektu.