Premier Szydło: „Górnictwo jest i będzie dla polskiej gospodarki niezwykle ważne”

W Katowicach rozpoczęły się kolejne Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. W ceremonii otwarcia wzięła udział między innymi premier Beata Szydło. Wydarzenie ma ponad 30-letnią historię, a w jego ramach odbywają się również konferencje i sympozja z udziałem specjalistów z całego świata.

Jak podkreśliła premier, targi pokazują, że górnictwo może być nowoczesne oraz korzystać z nowatorskich technologii. Jej zdaniem to przyszłość polskiej gospodarki.

Kiedy mój rząd rozpoczynał swoją pracę, wiedzieliśmy, że jednym z pierwszych i trudnych zadań, które musieliśmy podjąć jest rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do jego reformy. Chyba niewielu wówczas wierzyło, że to się powiedzie. Nie chodziło o to, by wprowadzić reformę na dwa, trzy lata, którą później trzeba by było zrobić od nowa. Zależało nam na budowie systemu i innym spojrzeniu na branżę górniczą – dać jej nowe życie i przyszłość. I tak się stało – powiedziała Beata Szydło podczas pierwszego dnia wydarzenia.

Premier dodała, że chce budować polską energetykę i gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, z istotnym udziałem węgla kamiennego i brunatnego.

Zdaniem przewodniczącej rady ministrów, jej celem jest uczynienie polskiego górnictwa nowoczesnym, konkurencyjnym, a przede wszystkim rentownym. Wskazała również, że do tego potrzebne są odpowiednie, nowe rozwiązania, a przy okazji podziękowała ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu za prace nad projektem naprawy sektora wydobywczego.

– Chcemy stawiać na polską myśl inżynierską, oferować nasze produkty na zewnątrz i mówić o tym, że polskie górnictwo i energetyka są naszą wizytówką. To jest też bezpieczeństwo Polski. Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie każdy państwo musi budować tak swoją gospodarkę, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. I to robimy – przyznała prezes Rady Ministrów.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej