Prezydent docenił paraolimpijczyków

Odznaczenia państwowe grupie paraolimpijczyków oraz ich trenerom wręczył w Warszawie Prezydent – Andrzej Duda. Docenieni zostali medaliści zmagań, które miały miejsce w Rio de Janeiro.

Oczywiście poza wynikami same odznaczenia są również podziękowaniem za promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz za upowszechnianie sportu. Sam Prezydent podkreślił, że „To także wielka promocja hartu ducha. Kto wie, czy to właśnie ten element nie jest najważniejszy”. W uroczystości wzięła również udział małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz minister sportu Witold Bańka.

W niedzielę w Pałacu Prezydenckim mistrzyni paraolimpijska indywidualnie i w drużynie Natalia Partyka odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Rywalizującemu w kolarskim handbike’u Rafałowi Wilkowi wręczono Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej uhonorowano także: Złotym Krzyżem Zasługi brązowego medalistę w drużynie, tenisistę stołowego Patryka Chojnowskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi brązowego medalistę w pchnięciu kulą Lecha Stoltmana, a Brązowym Krzyżem Zasługi wicemistrza paraolimpijskiego w rzucie dyskiem Roberta Jachimowicza.

Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu Krzyżami Zasługi uhonorowano również: Marka Biernata, Bartosza Tyszkowskiego Dariusza Niemczyna Bogusława Szczepańskiego oraz Ryszarda Bukańskiego.

Reprezentanci z Polski wywalczyli w ramach paraolimpiady 39 medali z czego 9 złotych, co dało nam dziesiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.