Przedsiębiorco, otwórz list od ZUS!

W październiku  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów do przedsiębiorców, w których podaje indywidualny, jeden dla każdego płatnika składek, numer rachunku do wpłat. W sumie w obieg poszło 3,7 mln kopert.

Zmiany dla płatników mają ułatwić opłacanie składek. Zamiast wysyłać środki na trzy lub cztery różne rachunki bankowe, jednym przelewem będzie można uiścić opłaty za ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, za Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

„Pismo wysyłane jest listem poleconym. W liście oprócz logotypów „E-składki” i logotypu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są także niewidoczne, bezbarwne, na zasadzie znaku wodnego, nadruki „E-składki” i  ZUS-u. W numerze rachunku, w otrzymanym liście, 10 ostatnich cyfr powinno stanowić NIP płatnika składek. „- informuje Wojciech Dyląg Regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę ponad 3,6 mln listów do płatników składek z informacją o nowym indywidualnym numerze składkowym. Niestety część z wysłanych listów nie została odebrana. Zakład apeluje więc ponownie do wszystkich płatników składek o odbieranie korespondencji z informacją o indywidualnym numerze rachunku składkowego. W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, ZUS dokładnie wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie z 1 stycznia.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej