Przedsiębiorcze społeczeństwo

Łuków to miasto, które może poszczycić się nie tylko dobrą infrastrukturą rekreacyjną, ale również efektywnym podejściem do biznesu. O planach inwestycyjnych, które mają dużą szansę się ziścić mówi Burmistrz Miasta – Dariusz Szustek.

Jakie inwestycje prowadzone są obecnie w Łukowie?
Obecnie, naszym celem jest współpraca z PKP S.A., której efektem będzie zagospodarowanie terenu wokół dworca PKP, jak również modernizacja samego budynku. Jest to jeden z najstarszych dworców w Polsce, wart przywrócenia dawnej świetności. Jako miasto zadeklarowaliśmy między innymi, że doprowadzimy miejską sieć ciepłowniczą, aby obniżyć koszty eksploatacji budynku. Na ten moment trwają prace koncepcyjne dotyczące samego budynku dworca, jak i terenu przylegającego. Gdyby realizacja inwestycji zależała wyłącznie od miasta, teren ten byłby dawno uporządkowany.

Rozbudowują również Państwo kompleks basenów.
Finiszujemy z remontem 50-metrowego basenu poszerzonego o część, do której przynależeć będą zjeżdżalnie. Oprócz tego będziemy mieć szereg atrakcji wodnych. W maju tego roku wszystkie prace powinny się zakończyć. Wcześniej wyremontowaliśmy również brodzik dla dzieci i basen dla osób niepływających i niepełnosprawnych. Za budynkiem Ośrodka Sportu i Rekreacji budujemy dwa pełnowymiarowe boiska trawiaste dla grup młodzieżowych, które trenują piłkę nożną oraz dwa korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią. Zarówno boiska, jak i korty będą bezpłatnie udostępniane mieszkańcom naszego miasta.

W Łukowie istnieje również zalew Zimna Woda. Czy planują Państwo rozwój tego ośrodka?

Ogłosiliśmy przetarg na rewitalizację zalewu, obejmujący część robót ziemnych wokół zbiornika. Łącza wartość robót to prawie 5 mln złotych. W ramach tej kwoty zostanie wyremontowany zbiornik, powstanie ścieżka piesza oraz rowerowa i wzmocnione zostaną wały. Planujemy również usypanie plaży i budowę 700-metrowego wyciągu do nart wodnych. Jeśli te plany się ziszczą, będziemy mieli imponujące zaplecze sportowo-rekreacyjne.

Nowa perspektywa unijna przewiduje inwestycje w ochronę środowiska. Jakie mają Państwo plany w tej dziedzinie?

Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację w wysokości 47 mln złotych na modernizację oczyszczalni ścieków i rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w naszym mieście. Całkowita wartość projektu to około 76 mln złotych. Wniosek, przeszedł już ocenę merytoryczną pierwszego stopnia i mam nadzieję, że wszystko zakończy się po naszej myśli.

Łuków jest miastem, które posiada również bogatą ofertę kulturalną. Na co mogą liczyć mieszkańcy w najbliższym czasie?

Rozpoczęliśmy piątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który w tym roku odbywa się pod patronatem między innymi Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W kwietniu wystąpiła u nas Orkiestra Symfoniczna z Iwano – Frankowska z Ukrainy, a w sierpniu przewidujemy koncert dr Gail Archer z Nowego Yorku, jednej z najbardziej znanych amerykańskich organistek. Wychodzimy z założenia, że jeśli człowiek ma zaspokojone podstawowe potrzeby, to chce, żeby rodzina mogła korzystać z dostępnych dóbr kultury.

Bezrobocie w Łukowie sięga pięciu procent, wobec średniej ośmiu procent w Polsce. Jak brzmi recepta na taki sukces?

Recepta jest prosta – działalność zakładów mięsnych, ponad dwudziestu firm obuwniczych, mleczarni, a także obecność dużego węzła kolejowego, dzięki któremu pracę znalazło kilkaset osób. Mamy też bardzo dobrze rozwiniętą branżę transportową, dla której obniżyliśmy stawki do minimalnych. Można śmiało powiedzieć, że naprawdę mamy przedsiębiorcze i pracowite społeczeństwo, które potrafi zadbać o swój rozwój.

Rozmawiał Sławomir Duda

Sławomir Duda

O Sławomir Duda

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej