Przyjazne osiedle

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Sosnowcu została laureatem nagrody Filar Spółdzielczości 2017.

Spółdzielnia konsekwentnie prowadzi program „Bezpieczne osiedle”, którego celem jest zminimalizowanie zagrożeń takich jak: rozboje, dewastacje mienia, włamania i kradzieże, a także zastawianie dróg pożarowych i stłuczki.

Wdrażanie programu rozpoczęto od montażu domofonów na wejściach do klatek schodowych oraz doświetleniu parkingów i dojść do budynków (lata 2012-2013). Od 2015 r. realizowany jest drugi etap, polegający na montażu monitoringu wizyjnego – do końca roku będzie ich aż 120. Trzecia część programu to montaż kamer wewnętrznych, przede wszystkim w windach.

Program „Bezpieczne osiedle” to dla spółdzielni nie jedyny powód do dumy. Należący do „Hutnika” osiedlowy klub „Bakcyl”, prowadzący szeroką działalność społeczno-kulturalno-oświatową, otrzymał niedawno pierwszą nagrodę wojewody śląskiego w konkursie pn. „Wakacje: Bezpiecznie, Zdrowo i Zabawnie” na najlepiej zorganizowane półkolonie w województwie. Rok wcześniej klub uplasował się na trzecim miejscu.

Pragnąc zaangażować mieszkańców do współzarządzania zielenią osiedlową, spółdzielnia od kilku lat wspiera (poprzez zakupy krzewów, kwiatów, ziemi oraz narzędzi ogrodniczych) wszystkich tych, którzy chcą założyć lub już prowadzą ogródek przy bloku. Od 2010 r. ich liczba wzrosła z 20 do ponad 200. To nowatorskie podejście spowodowało, że dzięki społecznej pracy członków spółdzielni, sosnowieckie dzielnice – Zagórze, Klimontów i Kazimierz Górniczy – stały się o wiele bardziej kolorowe i przyjazne mieszkańcom.

Wojciech Grabarczyk

O Wojciech Grabarczyk

Redaktor prowadzący Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej