Przyszłość tkwi w technologiach kompozytowych

 

Carbon Fox to szczecińska firma, której umiejętności i doświadczenie znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi motoryzacji, medycynie czy wojsku. Sięga po innowacyjne rozwiązania, a także ściśle współpracuje ze środowiskami naukowymi.

Firma powstała w 2009 roku, a jej założycielem i prezesem jest Sławomir Gajdziński – pasjonat motocykli oraz nowych technologii. Jest specjalistą w dziedzinie wykorzystywania aglomeratu korkowego Corecork, portugalskiej firmy Amorim Cork Composites.

Sięgając po innowacje

Aglomerat korkowy jest oklejany różnymi materiałami, w zależności od oczekiwanych efektów i przeznaczenia prototypu. Te mogą być bardzo różne, czego dowodem jest portfolio firmy. Technologia ta została wykorzystana m.in. przy produkcji elementów nadwozia i układu chłodzenia do samochodu rajdowego Mini John Cooper World Rally (który wystartował w Rajdzie Dakar 2017), a także w podłogach szynowych pojazdów bydgoskiej PESY czy kapsułach ratowniczych górnictwie.

Zdaniem Sławomira Gajdzińskiego korek jest znakomitym materiałem, który może znaleźć zastosowanie w wielu branżach. Jest on odporny na bakterie, pleśń i wysoką temperaturę. Nawet zwęglony swoje geometryczne właściwości. Nic dziwnego, że na świecie wykorzystuje się go między innymi w silnikach rakietowych.

Niezwykła charakterystyka tego materiału w zestawieniu z kreatywnością zespołu Carbon Fox, daje efekt w postaci innowacyjnych rozwiązań. Firma posiada już dwa własne patenty – dotyczące osłony balistycznej oraz transparentnego stołu wykorzystywanego przy badaniach RTG. Ponadto, sześć zgłoszeń znajduje się już w kancelarii patentowej, a kolejne są właśnie przygotowywane.

Synergia nauki z biznesem

Carbon Fox to jedna z tych firm, które widzą realne korzyści ze współpracy ze środowiskiem naukowym. Jej stałym partnerem jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, a w szczególności Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Współpraca polega między innymi na poszukiwaniu nowych materiałów, które spełnią surowe oczekiwania: muszą być jak najlżejsze oraz charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Carbon Fox wspiera również uczelnie poprzez przyjmowanie na praktyki studentów, którzy w ten sposób mogą zdobywać cenne doświadczenie, ważne przy budowaniu odpowiedniej pozycji na rynku pracy.

Z jednorodzinnego domu do nowej siedziby

Choć trudno w to uwierzyć, firma z tyloma sukcesami na koncie, która ściśle współpracuje z polskimi naukowcami, do niedawna opracowywała nowe technologie w… domu jednorodzinnym. Dopiero niedawno przeniosła się do nowej siedziby w Rajkowie, gdzie do dyspozycji ma zagospodarowane hale oraz odpowiednią przestrzeń. Nowe i lepsze warunki mogą być krokiem milowym w historii firmy, a także przynieść polskiej gospodarce kolejne nowatorskie rozwiązania, mające zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia.

Dawid Kwiecień

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej