Ramię w ramię z mieszkańcami

Sękowa to malownicza gmina położona na terenie Beskidu Niskiego. Jedną z jej najmocniejszych stron jest turystyka. Przyjeżdżają tu zarówno fani szusowania na stokach, jak i miłośnicy kultury, historii oraz wyjątkowych miejsc.

Jest to bowiem jedyna gmina w Polsce, gdzie znajdują się dwa obiekty architektury drewnianej z listy zabytków kultury UNESCO, które znalazły się na liście w dwóch niezależnych wpisach. Nie dziwią więc działania, których celem jest jeszcze większe uatrakcyjnienie oferty turystycznej. Obecnie w realizacji jest między innymi rozbudowa Uzdrowiska Wapienne, która przewiduje stworzenie parkowego centrum, amfiteatru oraz tężni i ścieżek edukacyjnych. Kolejny projekt dotyczy modernizacji i rozbudowania stoku narciarskiego w Małastowie z wyciągiem talerzowym, Snow Parkiem oraz torem igielitowym umożliwiającym zjeżdżanie również latem. Ponadto w trakcie realizacji jest budowa infrastruktury w Krzywej. W jej ramach powstał już budynek Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej. Władze gminy nie skupiają się tylko i wyłącznie na turystyce związanej ze sportami zimowymi. Znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy kolarstwa. Obecnie powstaje ścieżka rowerowa, która połączy Sękową z najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce – Wapiennem. Warto podkreślić, że na realizację tych inwestycji gmina pozyskuje przede wszystkim środki zewnętrzne, dzięki czemu budżet nie jest nadmiernie obciążony.

Magura, fot. P. Sekuła

Wójt Małgorzata Małuch stawia również na aspekty ekologiczne. Na terenie Sękowej znajduje się ponad 300 instalacji solarnych, niemal cała gmina jest skanalizowana, a w najbliższej przyszłości przeprowadzony zostanie odwiert geotermalny. Wyniki wstępnych badań są bardzo obiecujące, wydajność złóż ma wynosić co najmniej 70 m3/h. To umożliwiłoby wykorzystanie naturalnej energii do zasilania systemu ciepłowniczego, stworzenia basenów rekreacyjnych, a nawet parku wodnego. Poszukiwania inwestorów już trwają.

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami fot. K. Matusik

Podejmując działania na rzecz rozwoju i przyszłości gminy, władze nie zapominają o przeszłości. Samorząd jest mocno zaangażowany w rozwój turystyki kulturowej, m.in. w oparciu o kulturę Łemków i Pogórzan. W zabytkach kultury UNESCO odbywają się koncerty oraz dni dziedzictwa kulturowego. Ponadto od ośmiu lat jest tu organizowana rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami, która każdego roku przyciąga tysiące turystów.

Dom zdrojowy fot. K. Matusik

Zdaniem Małgorzaty Małuch rozwój Sękowej nie byłby możliwy bez wsparcia jej mieszkańców. – Rolą samorządowca jest angażowanie ludzi do pracy na rzecz innych. Cieszę się, że wraz z mieszkańcami wspólnie rozwijamy naszą małą ojczyznę. Myślę, że takie działania są kluczem do sukcesu – tłumaczy wójt.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej