Rekonstrukcja rządu – co się zmieni?

Po szumnie zapowiadanych zmianach w rządzie jesienią zmieniło się jedynie stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Dzisiaj jednak rekonstrukcja nabiera rozpędu. Znamy już nieoficjalnie dwa nazwiska nowych ministrów.

Według zapowiedzi rzecznika rządu dziś w południe prezydent Andrzej Duda ogłosi dwa nazwiska nowych ministrów. W giełdzie nazwisk pojawia się Piotr Nowak na stanowisko ministra cyfryzacji. Zastąpić miałby on Annę Streżyńską, która to została odwołana w poniedziałek ok. godziny 14.

Nieoficjalnie mówiło się także o rozwiązaniu tego ministerstwa na rzecz połączenia cyfryzacji z dotychczasowymi resortami. Nowak pełnił w 2015 roku funkcję wiceministra finansów. Przez wiele lat pracował w branży finansowej. Drugim podawanym nazwiskiem jest Krzysztof Szubert, dotychczasowy wiceminister w Ministerstwie Cyfryzacji. Od końca 2015 roku był doradcą strategicznym ministra cyfryzacji, a od maja 2016 roku – pełnomocnikiem ministra ds. współpracy międzynarodowej.

Zmiany mają się pojawić także w resorcie spraw zagranicznych, a także w ministerstwie zdrowia i ministerstwie środowiska. Według wpisów na Twitterze można podejrzewać, że szefem MSZ zostanie Konrad Szymański, bądź profesor Jacek Czaputowicz.

Dużo mówi się także o rozbiciu Ministerstwa Rozwoju (które wcześniej wchłonęło ministerstwo finansów, a którym nadal kieruje obecny premier).

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej